Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto spłaci długi?

Michał Woźniak
Podjęta przez Radę Powiatu żnińskiego uchwała zapoczątkowała proces likwidacji żnińskiego szpitala. Zakończy się on według planów Rady Powiatu - do 31 grudnia 2006 roku. Do tego czasu będą działały w Żninie dwie jednostki - Pałuckie Centrum Zdrowia spółka z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz SPZOZ szpital powiatowy w Żninie w likwidacji.

     - Wszelkie dalsze działania rozpoczną się po publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym województwa kujawsko-pomorskiego i upłynięciu 14 dni od tej daty. Wtedy uchwała nabierze mocy prawnej. Zostanie zatrudniony likwidator, którego zadaniem będzie przeprowadzenie procesu do samego końca i jak najskuteczniejsze zaspokojenie wierzycieli - wyjaśnia starosta Zbigniew Jaszczuk. - Żeby nie czekać do publikacji uchwały, już w najbliższy piątek zbierze się Zarząd Powiatu, który od razu rozpocznie wszelkie sprawy proceduralne. Co to oznacza? To, że w chwili wejścia w życie uchwały nie będzie już trzeba tracić czasu na poszukiwanie likwidatora, od razu też zostanie rozpisany przetarg na kredyt dla nowej jednostki.
     W krótkim przejściowym okresie dyrektor szpitala będzie jednocześnie likwidatorem jednostki, później zastąpi go osoba powołana przez zarząd powiatu - najprawdopodobniej w drodze konkursu. - Chodzi nam o to, by koszty przeprowadzenia likwidacji były jak najmniejsze.
     Prezes spółki Pałuckie Centrum Zdrowia będzie jednocześnie dyrektorem szpitala. To on zatrudni pracowników, ustali wysokość pensji, wyznaczy zakres zadań pracowniczych - w uzgodnieniu z ordynatorami. Działalność szpitala trzeba będzie bowiem dostosować do ram finansowych wyznaczonych likwidowanej placówce przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
     Przypomnijmy, że NZOZ przejmie zarówno zadania, jak i kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia przez likwidowaną placówkę. - Tak naprawdę, sam proces przekształceń powinien być dla pacjentów niezauważalny.
     Likwidacja jest zdaniem Rady Powiatu konieczna m.in. ze względu na olbrzymie zadłużenie szpitala._ - Teraz najważniejszym zadaniem są negocjacje z dostawcami. Trzeba ich przekonać, że naprawdę mamy wolę spłacenia długów. To jest rola likwidatora. Mamy też koncepcje, w jaki sposób skutecznie zmniejszyć nasze zadłużenie. 7 milionów złotych to zobowiązania szpitala wobec pracowników - wynikające z ustawy 203, 13 i tak dalej. Będziemy chcieli ich przekonać, by zamiast pieniędzy przyjęli udziały w spółce - powiat jest skłonny zaproponować im udział w wyliczonej wcześniej wysokości.
     _Jeśli takiej zgody nie będzie? - Kazdy z pracowników indywidualnie podjmie taka decyzje.
     Długi szpitala, których nie uda się spłacić w ramach procesu likwidacji przejmie powiat. Najwcześniej nastąpii to 1 stycznia 2007.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska