Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy to było piwo... Kujawiak

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Facebook.com/kujawiakbrowarybydgoskie
- To był taki nasz bydgoski symbol, ten smak... - z rozmarzeniem wspomina Magda. - Delikatny, lekko słodki smak - opisuje Marta. W 2006 r. zakład został zamknięty, 3 lata później wyburzono budynki Kujawiaka.

Gdyby poszukać starych bydgoskich symboli... Okazuje się, że dla wielu było nim piwo wytwarzane przez Browary Bydgoskie.

- Ja Kujawiaka wspominam z ogromnym sentymentem. To było nie tylko piwo, ale wręcz symbol. Piliśmy najczęściej na Wyspie i w pubach. Ale też zawsze zabieraliśmy na weekendy z gitarą - mówi Magda, dziś mama i dziennikarka. Dodaje: - I ważna była też plakietka na KJ - facet z wąsami, facet bez wąsów.

Browar powstał w 1858 r. przy ul. Ustronie na stoku Wzgórza Wolności. Założył go Juliusz Strelow. Ślad tak długiej tradycji pojawia się na butelkach w postaci daty.

Po zakończeniu II wojny światowej zakład stał się przedsiębiorstwem państwowym i działał pod nazwą Zakładów Piwowarskich w Bydgoszczy. W 1960 roku został połączony z browarem w Grudziądzu.



- Piwo jak poezja, albo jest dobre albo złe. Kujawiak to dobre piwo choć nie miał dobrej reputacji. Ale my na przekór temu piliśmy je, nie było ani gorsze ani lepsze. Było bydgoskie. To właśnie wyróżniało je na tle innych. Bydgoskość, i nawet wtedy, gdy browar został zamknięty, piliśmy je. Bo było stąd, nasze. Ostatnia butelkę piliśmy tydzień temu, celebrując każdy łyk. Wspólnie. Razem. Bo tylko wtedy picie piwa ma sens. Nawet najgorsze smakuje dobrze, a najlepsze pite w samotności smakuje smutkiem. Teraz po Kujawiaku pozostał już tylko smutek - mówi WItek.

1992 roku firma został przekształcona w przedsiębiorstwo prywatne i zmieniła nazwę na Kujawiak Browary Bydgoskie. 2002 roku browar wszedł w skład grupy piwowarskiej Brau Union Polska.



2005 r. po przejęciu austriackiego koncernu Brau Union przez korporację Heineken zakład wchodzi w skład Grupy Żywiec.

2006 r. Grupa Żywiec decyduje o zamknięciu browaru. Produkcja Kujawiaka trafia do Warki i Elbląga.

31 grudnia 2006 - przestaje istnieć browar "Kujawiak"

2009 r. budynki zakładu piwowarskiego zostają wyburzone.

- Kujawiak ma specyficzny, delikatny, lekko słodki smak. W czasie studiów chodziliśmy na Kujawiaka do Węgliszka (4 zł za 0,5 l) - opowiada Marta.



Wciąż aktywny jest profil na portalu społecznościowym Kujawiak Browary Bydgoskie.  Twórcy tego konta zbierają zdjęcia związane z piwem i zakładem. Znajdziemy tu wycinki z prasy, zdjęcia nawet z początków XX wieku. Dziękujemy za udostępnienie materiałów.

Jak wspominacie Browary Bydgoskie? Macie może zdjęcia związane z Kujawiakiem? Zachęcamy do nadsyłania na [email protected] lub publikowania na blogu.

5 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara.

AGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto