Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawskie Nowalijki. Niezwykły piknik kulinarny pod Mysią Wieżą

Dariusz Nawrocki
Kolorowe stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym
Kolorowe stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym Dariusz Nawrocki
Kujawskie Nowalijki to cykliczna impreza, podczas której nie tylko można dobrze zjeść, ale również wspaniale się bawić.

- Jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwe? Nad tym ludzie zastanawiają się od wieków. Myślę, że znaleźliśmy na to pewien sposób. Przede wszystkim trzeba zdrowo się odżywiać, ale i prowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego też na tegorocznych Kujawskich Nowalijkach oprócz wspaniałych, zdrowych potraw pojawił się również element sportowy, bieg nowalijkowy - podkreśla Dariusz Witczak, burmistrz Kruszwicy. - Kujawskie Nowalijki powstały po to, by promować to, co wytworzy się na dobrej, kujawskiej ziemi. To, co jest zdrowe i co zdrowiu służy - dodaje.

Mikołaj Bogdanowicz, dziś wojewoda, a przez lata jeden z głównych organizatorów imprezy, mocno podkreśla, że nie byłoby Kujawskich Nowalijek bez Kół Gospodyń Wiejskich.
- To dzięki ich pasji, zaangażowaniu i ciężkiej pracy ta impreza jest tak wspaniała. Ich potrawy smakują wszystkim. Są słynne nie tylko w Kruszwicy i w regionie, ale również w całej Polsce - podkreśla.

W trakcie imprezy zorganizowanej pod Mysią Wieżą przeprowadzono mnóstwo konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich. Panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie zdominowały konkurencje na najlepsze potrawy. Zwyciężyły w konkursie na nowalijkową przystawkę, nowalijkowy sernik oraz danie fit.

Za nowalijkową przystawkę nagrodzone zostały również: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie (drugie miejsce) i KGW Godzięba (miejsce trzecie), za nowalijkowy sernik (kolejno) - KGW Wybranowo i stowarzyszenie z Chlewisk, a za danie fit - KGW Kijewo i KGW Godzięba.

Najpiękniejsze stoisko stworzyły panie z KGW Rzepowo. Specjalne wyróżnienie otrzymało natomiast KGW Lisewo Kościelne. Od samego rana reprezentacje KGW rywalizowały przy garnkach w specjalnie zorganizowanej dla celów konkursu kuchni polowej. Zadania miały bardzo poważne. Przez dwie godziny musiały przygotować potrawę i zupę z gęsiny. Gdy minął czas, jury w składzie Jan Kuroń, Anna Dybowska oraz Halina Bielińska przystąpiło do degustacji. Ostatecznie uznano, że najlepszą potrawę z gęsiny przyrządziło KGW Ludzisko.

Miejsca na podium zdobyły również panie z KGW Rojewo i Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Nagrodę za najlepszą zupę z gęsiny otrzymało KGW Lisewo Kościelne. Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław zajęło drugie miejsce, a KGW Rojewo - trzecie.

Na kruszwickiej imprezie można było dobrze się najeść, ale i czegoś się dowiedzieć. Goście bardzo chętnie uczestniczyli w pokazach organizowanych przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi oraz Jana Kuronia. Natomiast wieczorem dla wszystkich wystąpił Kabaret Jurki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto