Dziś prezentujemy dochody operatora urządzeń, emeryta dorabiającego w świetlicy, pracownika gospodarczego szkoły, urzędników, ratownika medycznego, montera i instruktorki z domu kultury.

Zadzwonił do nas m.in. pan Jakub z Janikowa: - Pracuję w znanym i dużym zakładzie. Jako operator urządzeń zarabiam 2400 zł netto miesięcznie. Od dwóch kwartałów nie otrzymaliśmy premii, a podwyżki - 300 złotych na rękę - może raz w roku otrzymać tylko osiem osób, także rzadko kto się łapie. Ukraińcy, którzy wykonują dla nas zlecenia, ale są zatrudnieni przez zewnętrzną firmę, zarabiają 3000 zł netto.

Zakład cały czas szuka pracowników, ale proponuje najniższą krajową. Dlatego nawet, jak się ktoś znajdzie, wytrzymuje najwięcej cztery miesiące i odchodzi. Pracuję tutaj od dawna, ale tak źle, jak teraz, nigdy wcześniej nie było.

Szkoła to nie tylko nauczyciele

O swoich dochodach opowiedział nam również emeryt z powiatu bydgoskiego: - Mam 66 lat, ukończyłem dwa kierunki studiów, w szkole przepracowałem 41 lat. Moja emerytura wynosi 2038 zł. Dorabiam sobie w wiejskiej świetlicy. Do moich obowiązków należą m.in. prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży, przynoszenie opału do kominka, odśnieżanie, sprzątanie. Gdy sala jest wynajmowana na różne imprezy, wtedy pracuję także w weekendy, bo trzeba ją przekazać i odebrać. Proszę sobie wyobrazić, że tak szeroki zakres zadań jest wyceniany na 480 złotych miesięcznie. Tyle dorabiam do emerytury.

Oto zaś treść wiadomości od pana Gabriela: "Nauczyciele żądają podwyżek, a co z resztą pracowników szkoły? Za ile oni muszą pracować? Jako konserwator z ponad 25 letnim stażem mam 1850 zł na rękę. Czy to są godne zarobki jak na mężczyznę ze średnim wykształceniem? Powtarzam, tacy ludzie też są potrzebni w szkole, więc zacznijmy traktować ich poważnie".

Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2019. "2000 złotych po 20 latach pracy. Że też ludzie godzą się na takie stawki"

Napisał do nas również pan "Mam wykształcenie wyższe i podyplomowe techniczne. Pracuję w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska od 10 lat. Podwyżek nie ma wcale, jest jedynie dodatek za wysługę lat. Moja pensja netto to około 2700 zł na rękę.tego dochodzą premie kwartalne (200 - 1500 zł netto), wczasy pod gruszą i dodatek "karpiowy" (oba po kilkaset zł zależnie od dochodów w rodzinie), zwrot biletów do kina/teatru (około 120 zł/rok), refundacja okularów korekcyjnych oraz trzynastka. W sumie, w przeliczeniu na miesiąc, otrzymuję niecałe 3200 zł netto".

Pan Marek, także urzędnik z Bydgoszczy mówi tak: - Mam 45 lat, wykształcenie wyższe, 22 lata pracy w administracji jako urzędnik państwowy ds. nadzoru i kontroli. Moje wynagrodzenie na rękę z dodatkiem stażowym wynosi 2200 zł netto miesięcznie. Do tego dochodzi trzynastka plus dwie nagrody w roku po ok. 300 zł na rękę".

Dom kultury płaci skromnie

Pan Paweł informuje: - Mam 48 lat, jestem technikiem budownictwa i hydraulikiem z 31-letnim stażem w MWiK w Bydgoszczy. Pracuję na stanowisku monter sieci wodociągowej. Zdobyłem różne dodatkowe uprawnienia. Otrzymuję 2400 zł na rękę miesięcznie razem z dodatkami".

Dostaliśmy także informację od pana Sławomira: "Pracuję dla pogotowia ratunkowego w Bydgoszczy. Zarabiam 3500-4000 zł na rękę harując 250 - 300 godzin miesięcznie. Ze swoich pieniędzy musiałem pokryć np. koszt munduru, opłacić kursy zawodowe, do których zmusza ratowników prawo, dodatkowe ubezpieczenie, badania lekarskie. Dodam, że mam jednoosobową firmę, więc w wolne dni po prostu nie zarabiam. Jestem też świadomy, że ratownicy z innych części regionu mają niższe pensje".

I na koniec jeszcze mail do pani Elżbiety: - Pracuję jako instruktorka w domu kultury. Mam wyższe wykształcenie, studia podyplomowe, dodatkowe kursy i 9 lat stażu zawodowego. Zarabiam 2140 złotych na rękę miesięcznie. Nie otrzymujemy trzynastek, premii, no czasem trafi się jakiś dodatek rzędu 100-400 zł (dwa razy w roku). Nasz personel gospodarczy z wykształceniem średnim i zawodowym otrzymuje kwoty zbliżone do najniższej krajowej".

Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2019. "Mam tylko maturę i aż 8000 złotych. Żal mi magistrów"

Wciąż czekamy na sygnały od Państwa, ile Wam płacą. Prosimy o przesyłanie informacji według schematu: wiek, wykształcenie, lata pracy, miejsce zatrudnienia, miejscowość, stanowisko, wysokość pensji netto, czyli na rękę. Do tego prosimy dopisać, czy w 2018 roku otrzymali Państwo podwyżki i ile one wyniosły raz jakie dodatki i bonusy oferował pracodawca. Podobnych informacji oczekujemy od emerytów i rencistów, czyli: wieku, wykształcenia, lat pracy, miejsca zatrudnienia, wysokości świadczenia netto oraz ile otrzymali podwyżki w 2018 roku. Można wysyłać do nas listy ("Gazeta Pomorska", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, dopisek: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2019), maile (agnieszka.domka@pomorska.pl) lub zadzwonić (52 326 31 86).

Polecamy: Bydgoski Londynek z lotu ptaka