W minionym roku wiele osób w naszym regionie zdecydowało się na założenie własnego biznesu lub rozwój już istniejącego.

Zdaniem Jacka Janiszewskiego - organizatora Forum Gospodarczego w Toruniu, 2013 będzie dla firm przełomowy.

Najwięcej firm w pierwszych trzech kwartałach 2012 roku, podobnie jak w latach wcześniejszych,  zarejestrowano w branżach handel hurtowy i detaliczny, naprawa samochodów, a także motocykli. Popularne były też budownictwo i przetwórstwo przemysłowe.

- W naszym województwie w całym 2010 r.

do Krajowego Rejestru Urzędowego REGON wpisano 19482 nowe przedsiębiorstwa, w 2011 r. - 18289, a od stycznia do listopada 2012 - 16139 jednostek (z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi) - podaje Karolina Hunker, rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

- Boom na rynku nie trwa wiecznie, zdarzają się okresy stagnacji, a po nich postęp - mówi Marlena Wróblewska, specjalistka ds. marketingu i PR w inowrocławskim Alstalu. - Mimo sytuacji gospodarczej w 2012 roku, na rynku pozostały najsilniejsze podmioty z branży. W minionym roku oddaliśmy do użytku między innymi: Operę Leśną w Sopocie, Termy Maltańskie w Poznaniu czy Aquapark we Włocławku.

Rozwijają się i zatrudniają
W Grudziądzu, w marcu  2012 r., ruszyła produkcja w nowej przetwórni ryb Limito. Pod koniec roku pracowało tam już ponad 250 osób.

Wybudowano też nową fabrykę wózków dziecięcych we Włocławku. Produkcja ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Załoga Newell Rubbermaid będzie liczniejsza o 100 osób. Natomiast fabryka Unilevera w Bydgoszczy, rozbudowuje budynki i park maszynowy. Firma zatrudni dodatkowe 100 osób. Podobnie bydgoskie Centrum Obsługi Biznesu przyjmie tylu nowych pracowników.

Kierunek strefy
W Toruńskim Parku Technologicznym pojawiły się w zeszłym roku dwie nowe spółki - w czerwcu Emtor Logistic (serwis wózków widłowych), a w  październiku 8K Group (IT).
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny wzbogacił się o spółki: Pixel (diody led i podzespoły), Airon Investments (gięcie i cięcie laserowe metalu), a także Lifocolor Farbplast (barwniki do tworzyw sztucznych). Inwestycje rozpoczęły również MMP Neupack i Metalbark.

Za to w Parku Przemysłowym w Solcu Kujawskim miejsce firmy Junget (maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego) zastąpił Noreq (maszyny i urządzenia). Park rozbudowuje się. W ramach II etapu podpisano cztery umowy.

W Grudziądzkim Parku Przemysłowym oprócz Limito, wielkie centrum dystrybucyjne uruchomił Rossmann. Działa tu od niedawna WTECH (branża metalowa). A na tereny Vistuli Park Świecie wprowadzili się Bart Eko (materiały budowlane) i Transport System.

Włocławek czekał na powołanie Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. - Rząd pod koniec ubiegłego roku podpisał dokument, więc możemy już rozmawiać z inwestorami, którzy czekali, aby wejść z inwestycją - wyjaśnia Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta.

Powstanie tu nowy zakład spółki Rhodia Polyamide Polska, w którym będzie produkowana krzemionka wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym. Pracę znajdzie tu co najmniej 50 osób.

Małe firmy siłą gospodarki
- Myślę, że 2013 rok będzie przełomowy - uważa Jacek Janiszewski ze Stowarzyszenia Integracja i Współpraca. - Kryzys pokazał, że wielkie fabryki nie są rozwiązaniem. Polacy zachowują się bardzo dobrze, bo zakładają mikroprzedsiębiorstwa, a dzięki nim mamy ponad połowę wysokości PKB w Polsce. Najważniejsze, aby rząd dbał o mikro i małe przedsiębiorstwa. W tym roku przybywać będzie firm z branży usług, m.in. elektronicznych, turystycznych i gastronomicznych.