Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie firmy pojadą w świat szukać klientów

Rozmawiała Agnieszka Domka-Rybka [email protected]
Rafał Modrzewski: - Proponuję kontakt z ekspertami naszego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów.
Rafał Modrzewski: - Proponuję kontakt z ekspertami naszego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów. Nadesłane/Andrzej Goiński
Za ich gospodarcze misje zapłaci Unia Europejska - rozmowa z Rafałem Modrzewskim.

Rafał Modrzewski jest dyrektorem Departamentu Współpracy Regionalnej i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

- Jakie są możliwości, by nasze firmy mogły uzyskać wsparcie w sprzedaży produktów na zagraniczne rynki?
- Pomagamy znaleźć zainteresowanych zakupem regionalnych produktów i usług poza granicami kraju. Nasi przedsiębiorcy mają możliwość ekspansji na obce rynki. Stworzyliśmy dla nich specjalny punkt informacyjny, Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów.

Szczegóły na ten temat mogą znaleźć na stronie www.kujawsko-pomorskie.coie.gov.pl. Oczywiście, staramy się również pozyskiwać firmy chętne zainwestować w naszym województwie. Dysponujemy bazą takich terenów z gotową zabudową lub nieuzbrojonych.

- Gdzie one są?
- Jest aż 200 takich miejsc, między innymi w strefach ekonomicznych, choćby w podto- ruńskich Łysomicach. Po ograniczeniu produkcji przez firmę Sharp, do przejęcia są gotowe hale po byłych kooperantach.

- Co i dokąd nasze firmy najchętniej eksportują?
- Najwięcej naszej produkcji, bo aż 33 procent, wędruje do Niemiec. Wysyłamy tam między innymi sprzęt elektroniczny, meble czy papier i tekturę z Mondi w Świeciu.

Ta firma ma 20 procent udziału w krajowej produkcji papieru i tektury na rynki zagraniczne. Do Czech sprzedajemy na przykład zwykły cukier spożywczy lub trzcinowy.

Produkty rolno-spożywcze kupuje od nas także Rosja, do tego kraju wyjeżdża 5 procent wartości eksportu z naszego regionu. Najwięcej wysyłamy do Unii Europejskiej, bo aż 70 procent.

- Jakimi eksporterami, poza Mondi, możemy się jeszcze pochwalić?
- Są to bez wątpienia Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Widziałem badania, z których wynika, że co 3. mieszkaniec świata zetknął się z produktami tej firmy. Na obcych rynkach są również bardzo dobrze znane bydgoskie spółki Pesa i Abramczyk.

- Jeśli w regionie są mniejsze firmy, które mają dobre produkty, a nie wiedzą, jak wejść z nimi na obce rynki, co można im poradzić?
- Proponuję kontakt z ekspertami naszego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów.

Współpracujemy z placówkami wydziałów ekonomicznych ambasad na całym świecie, które dysponują bazami importerów. Dlatego jesteśmy w stanie sprawdzić, czy inny kraj będzie zainteresowany konkretnym produktem lub usługą pochodzącymi z naszego regionu. Możemy też zamówić analizę rynku w danym państwie.

Przygotowujemy się do realizacji projektów, które pozwolą na biznesowe wyjazdy naszych przedsiębiorców z różnych branż. Ich misje gospodarcze będą finansowane z pieniędzy unijnych.

- Są nowe trendy w gospodarce, które mają szanse szybko rozwinąć się w regionie?
- Tak, największe miasta regionu to potencjał dla rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu. Atos, Alcatel, Centrum Obsługi Biznesu w Bydgoszczy oraz Itella w Toruniu, to tylko przykłady firm na naszym terenie, które dynamicznie rozwijają działalność w usługach informatycznych czy księgowych. Wykorzystują przy tym wykształconą kadrę z województwa.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska