Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

- Nasze tegoroczne występy rozpoczęłyśmy od Festiwalu Pieśni Ludowych w Brześciu Kujawskim. Zdobyłyśmy tam wyróżnienie - słyszymy od członkiń zespołu.
Potem przyszła kolej na Festiwal „Polska od Kuchni”, gdzie panie z zespołu „Radojewiczanie” rywalizowały w barwach Koła Gospodyń Wiejskich z Radojewic. Wpierw drogą internetową przesłały do organizatorów przepis na weselną potrawę, czyli boczek rolowany oraz program artystyczny pod tytułem „Zdawiny”, czyli kujawskie zaręczyny.
- Zostałyśmy zakwalifikowane do udziału w przeglądzie wojewódzkim w Chełmnie. Nasza potrawa zdobyła tam drugie miejsce - mówią panie z Radojewic.
Imprezę w Chełmnie wspominać będą jeszcze długo. Rolowany boczek nadziewany prawdziwkami, czosnkiem i innymi wspaniałościami chwalono tam pod niebiosa. Weselna potrawa rozeszła się w mig. Tak samo, jak serwowany przy stoisku żurek, pierogi i krokiety.
- Gdybyśmy wiedziały, że nasze potrawy cieszyć się będą takim powodzeniem, przygotowałybyśmy więcej porcji - relacjonują gospodynie.
W Chełmnie, mimo problemów z mikrofonami, dobrze wypadło też przedstawienie „Zdawiny”, podczas którego „Radojewiczanie” przeplatali teksty ludową kujawską muzyką. Zostało ono wyróżnione przez jury.
W tym roku po raz pierwszy na skalę ogólnopolską odbył się radiowy konkurs „Jawor”, w którym oceniani byli twórcy ludowi - rzeźbiarze, hafciarze i zespoły. Nagrodą było uczestnictwo w wielkim finale - Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor” w Kielcach.
„Radojewiczanie” przygotowali 4 pieśni kujawskie według Kolberga: „Wylecioł sokół„, „U mojej mamy w kómorze”, „Otwórz matko z hoczyka” i „A po cóżeś do mnie przyloz”.
Występ zespołu z Radojewic okazał się najlepszym w kategorii muzycznej w naszym województwie. Dlatego zespół, jako reprezentant Polskiego Radia PiK pojechał do Kielc.
- Spędziłyśmy tam trzy wspaniałe dni. Udzielałyśmy wywiadów dla stacji telewizyjnych. Dałyśmy też dwa koncerty. Co dla nas najważniejsze, w nagrodę, 18 sierpnia, jedziemy do Radia PiK w Bydgoszczy, by nagrać materiał na płytę. Znajdzie się na niej 16 kujawskich pieśni ludowych - słyszymy od przedstawicielek zespołu reprezentującego gminę Dąbrowa Biskupia.
Warto wspomnieć, że „Radojewiczanie” reprezentowali także tego lata powiat inowrocławski na Festiwalu Ziemia i Pieśń w Szprotawie. Konkurencja była duża. Przybyło tam aż 46 zespołów z całej Polski. Były też grupy zagraniczne. Nasza grupa zdobyła tytuł laureata festiwalu.
To nie koniec letnich wojaży artystycznych „Radojewiczan”. Już w przyszłym tygodniu, od 10 do 14 sierpnia, zespół spotkać będzie można w Bukowinie Tatrzańskiej podczas prestiżowego Festiwalu Folkloru Polskiego - 56. Sabałowych Bajań. Reprezentantki Kujaw rekomendowało na wyjazd pod Tatry Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
- Wystąpimy tam a capella, w sześcioosobowym składzie - słyszymy.
Zespół z Radojewic ma jeszcze w planach udział w dwóch festiwalach - konkursach. Odbędą się one we wrześniu w Aleksandrowie Kujawskim i Osięcinach.
Jak podkreślają panie z Radojewic, liczne wyjazdy nie byłyby możliwe, gdyby nie grupa wypróbowanych przyjaciół - sponsorów. W imieniu „Radojewiczan” składamy im serdeczne podziękowania.
- Pod Inowrocławiem jak w Chorwacji. Zobaczcie zdjęcia!
- Najpiękniejsze domy do kupienia w Inowrocławiu i okolicach. Ile kosztują? ZDJĘCIA
- Moda na ulicach Inowrocławia. Stylizacje inowrocławian na zdjęciach!
- Tłumy na koncercie Cleo w Kruszwicy. Zobaczcie zdjęcia!
- Główna wygrana w grze Lotto padła w Inowrocławiu. 6 trafionych liczb w Szybkie 600!
- Inowrocław. Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego