Kupno dużego domu lub mieszkania w 2021 roku – jak wygląda rynek nieruchomości?

Artykuł sponsorowany mFinanse
Rynek nieruchomości cały czas rośnie, a popyt na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego także dynamicznie się rozwija. O tym, jak trudno znaleźć idealne mieszkanie, wie każdy kto w ostatnim czasie wybierał idealną nieruchomość. Jak się okazuje kupujemy nie tylko więcej, ale też większych nieruchomości. Ten trend analizują eksperci mFinanse.

Większe mieszkania poszukiwane

Chociaż pandemia nie wpłynęła w dużym stopniu na rynek nieruchomości, to zmieniła jednak podejście kupujących. Czas pracy i nauki zdalnej wielu osobom uświadomił, jak ważna jest przestrzeń, w której żyjemy i jak ważne jest, żeby czuć się w niej dobrze. Nie tylko sprzedaż działek rekreacyjnych poszybowała w górę, zaczęliśmy również poszukiwać mieszkań z dużymi balkonami lub tarasami. Czyli z przestrzenią, w której będzie nam komfortowo, nawet w sytuacji wielu miesięcy pracy zdalnej.

Jeszcze do zeszłego roku największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się mieszkania co najmniej 2-pokojowe, o powierzchni między 40 a 50 metrów kwadratowych, zlokalizowane w centrach miast. Dziś można obserwować, że te trendy się zmieniają. Poszukujemy mieszkań o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, a w przypadku mniejszej powierzchni zależy nam na wydzieleniu osobnej przestrzeni np. do pracy lub nauki zdalnej.

Jak dodają eksperci mFinanse, ten trend potwierdza raport Amron-SARFiN prezentujący sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych w pierwszym kwartale 2021. Znajdziemy tam informację, że średnia powierzchnia zakupionego w tym okresie mieszkania wzrosła w porównaniu do wcześniej analizowanego kwartału i wynosiła w 8 największych polskich aglomeracjach nieco ponad 55 metrów kwadratowych.

Co oferuje nam rynek nieruchomości

Jak wskazują eksperci mFinanse, to że poszukujemy trochę większej przestrzeni, nie oznacza że takich nieruchomości znajdziemy na rynku dużo. Przede wszystkim deweloperzy dopasowują się do oczekiwań rynku i chcą trafić do jak najszerszej grupy potencjalnych klientów. Z tego powodu najczęściej spotykane na rynku pierwotnym są mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Taka nieruchomość spełnia oczekiwania i młodej rodziny, kupującej pierwsze mieszkanie, ale też inwestora, który chce przeznaczyć je pod wynajem.

Nabywcy poszukujący większej niż standardowa przestrzeni szukają innych rozwiązań. Dużym powodzeniem cieszą się domu w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej lub takie zlokalizowane na parterze, do których przynależy mały ogródek.

Oczywiście zainteresowaniem cieszą się też działki budowalne na terenach podmiejskich. Dom cały czas dla wielu z nas jest synonimem spełnienia marzeń, jeżeli chodzi o własne miejsce do zamieszkania. Przestrzeń tylko dla siebie, możliwość dowolnej aranżacji, własny ogród i intymność to tylko niektóre z powodów, dla których decydujemy się na budowę lub zakup domu. Co ważne, w przypadku decyzji o budowie domu, również musimy przygotować się na wyższe niż np. rok temu koszty. Wynika to między innymi z wyższych kosztów surowców, takich jak drewno czy stal. Dodatkowo rosną także koszty samej robocizny, co w efekcie przekłada się na wyższe koszty całej inwestycji.

Jeżeli jesteśmy już właścicielami mieszkań, szczególnie w centrach miast, to od zeszłego roku mocniej zaczęliśmy interesować się działkami rekreacyjnymi położonymi albo na przedmieściach, albo w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie np. nad morzem.

Dodaj ogłoszenie