Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

L4 na dziecko. Zobacz, ile teraz wolnych dni przysługuje na chore dziecko

S, AIP
Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, jednak nie w tym samym czasie.
Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, jednak nie w tym samym czasie. pixabay.com
Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, jednak nie w tym samym czasie. O tym, jak długo rodzic będzie na opiece, decyduje wiek dziecka, a nie liczba dzieci. Zobacz, ile teraz wolnych dni przysługuje na chore dziecko.

Prawo do zasiłku opiekuńczego, czyli potocznie zwanej opieki nad dzieckiem albo L4 na dziecko, mają na równi matka, jak i ojciec dziecka pod warunkiem, że są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia forma zatrudnienia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj np. o osobach pracujących na umowie zlecenie czy prowadzących własną działalność gospodarczą.

- Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, jednak nie w tym samym czasie. Zasiłek opiekuńczy może otrzymać jednak tylko ten z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę - mówi Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile dni L4 przysługuje na chore dziecko?

Przepisy jasno określają jak długo jeden z rodziców może być na opiece nad chorym dzieckiem i pobierać za ten czas zasiłek opiekuńczy. Terminy wynoszą:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny,
  • 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli mama albo ojciec opiekuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat albo dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.

- Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki - zaznacza Krystyna Michałek.

Ile płatne jest zwolnienie lekarskie na dziecko

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia albo przychodu z ostatnich 12 miesięcy. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym mama lub ojciec dziecka sprawuje nad nim opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zobacz także: Zmiany w zwolnieniach L4. Na pieniądze z ZUS poczekamy teraz dłużej

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia, od którego rodzic dziecka podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Pieniądze wypłaca pracodawca (płatnik składek) albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W pierwszym przypadku mowa o płatnikach, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych. Wypłacają zasiłek swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia.

Z kolei zasiłku za opiekę nad dzieckiem mogą się spodziewać ubezpieczeni prowadzący pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące, ubezpieczeni duchowni, osoby uprawnione do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia, jak również ubezpieczeni podlegający ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska