Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

L4 na stres i wypalenie zawodowe. Niedługo możesz dostać zwolnienie lekarskie [9.06]

js
Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe okaże się sposobem na nadużycia?
Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe okaże się sposobem na nadużycia? Canva
L4 na stres i wypalenie zawodowe już w 2022 r.? Pracownicy zacierają ręce, ale pracodawcy się obawiają – ich zdaniem nowe prawo to ogromne pole do nadużyć. Wypalenie zawodowe zostało zapisane przez WHO na oficjalnej liście jednostek chorobowych. Nie jest jednak tajemnicą, że trudno taka chorobę zdiagnozować.

L4 na wypalenie zawodowe. „Wypalenie to nie chwilowe rozleniwienie lub rozczarowanie”

WHO uznało, że wypalenie zawodowe jest na tyle poważnym stanem, że należy je włączyć do oficjalnej listy chorób. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia konieczna jest zmiana postawy pracodawców, którzy ignorują objawy wypalenia zawodowego u swoich pracowników. WHO uważa, że poważne traktowanie wypalenia zawodowego będzie korzystne dla każdej ze stron – pracownik zadowolony ze swojej pracy będzie lepiej i dokładniej wykonywał swoje obowiązki.

Dla „Wysokich Obcasów” wnioski WHO potwierdził psychiatra Maciej Klimarczyk, dla którego wypalenie zawodowe:

„To nie chwilowe rozleniwienie czy rozczarowanie pracą. To wstręt do niej, przemęczenie. Stan, w którym organizm odmawia posłuszeństwa, a pracownik na myśl o pracy – to najczęściej powtarzane słowa – ma w głowie jedno zdanie: „Rzygać mi się chce”.

L4 na wypalenie zawodowe i stres. Czy pracownicy będą nadużywać nowej formy zwolnienia lekarskiego?

WHO zaktualizowała Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób (IDC-1), według której wypalenie zawodowe uznano za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem. Tym samym w 2022 r. lekarze będą mogli wystawiać za wypalenie zawodowe zwolnienia chorobowe.

Czy będzie to pole do nadużyć, które będą problematyczne dla pracodawców? Dla PulsHR.pl wyjaśnia to Mikołaj Zając, prezes Conperio:

Syndrom wypalenia zawodowego to bez wątpienia kolejna choroba cywilizacyjna, która dotyka współczesne społeczeństwa. Jej diagnozowanie będzie jednak trudne, a lekarze orzecznicy muszą liczyć się z tym, że choroba ta będzie stanowiła ogromne pole do nadużyć dla osób niezainteresowanych podejmowaniem czynności zawodowych, które pozostają maksymalnie długo na zwolnieniach chorobowych generujących tzw. absencję „zawodową" (inaczej „patologiczną").

PulsHR.pl przypomina, że Polska na tle innych krajów europejskich cechuje się wystawianiem sporej liczby zwolnień chorobowych. Na L4 idziemy częściej niż inni Europejczycy. Sporo z tych zwolnień to zwolnienia dla symulantów – ZUS w ostatnim roku znacznie wzmógł kontrole zwolnień lekarskich.

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska