Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki czekają na półkach w aptekach

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Fot. sxc
Udało się pomóc naszym Czytelnikom, którzy bezskutecznie poszukiwali leków. Na apel w "Pomorskiej" zareagowali farmaceuci z regionu.

W ubiegłym miesiącu podczas telefonicznego dyżuru przyjmowaliśmy sygnały od osób, które nie mogły kupić w aptekach potrzebnych lekarstw. Relację opublikowaliśmy na łamach.

Mają lekarstwa
Jedna z naszych Czytelniczek nie mogła znaleźć we Włocławku leku o nazwie nebilet. - To lek nasercowy, muszę go przyjmować - tłumaczyła. Odezwała się do nas apteka ze Żnina z informacją, że ma poszukiwane lekarstwo. Taki sam sygnał odebraliśmy od apteki "Pod świerkami" w Chojnicach.

Ta ostatnia zaoferowała nie tylko nebilet, ale również metanabol - lek, którego potrzebował nasz Czytelnik z okolic Włocławka. - Mąż przyjmuje metanabol na postępujący zanik mięśni - tłumaczyła Czytelniczka. - Tymczasem metanabolu nigdzie nie możemy dostać, słyszeliśmy nawet, że przestano go produkować.

Ten sam, choć inny
Udało nam się również znaleźć odpowiednik popularnego syropu diphergan. W aptekach nie ma go już od kilku tygodni. Dowiedzieliśmy się, że firma wytwarzająca ten lek już go nie produkuje (skończyła się licencja). Piotr Chwiałkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej wyjaśnił, że odpowiednikiem dipherganu jest promazin. Ma on identyczną postać i wielkość co diphergan, jest również wydawany na receptę, wytwarza go natomiast inny producent.

Zniżka tylko dla niektórych
Prezes Piotr Chwiałkowski pomógł nam również znaleźć odpowiedź na pytanie Czytelnika, dotyczące odpłatności za pewien lek. - Jestem inwalidą wojskowym, przyjmuję pentoheksal 600, w tabletkach - opowiada bydgoszczanin. - Ostatnio lekarz przepisał mi go na recepcie wraz z dwoma innymi lekarstwami. Za tamte zapłaciłem mniej, natomiast na pentoheksal nie dostałem zniżki. Dlaczego? Przecież to również lek na cukrzycę, podobnie jak dwa pozostałe. Jedno opakowanie pentoheksalu kosztuje 27 zł, muszę przyjmować miesięcznie 60 sztuk.
Niestety, jak tłumaczy Piotr Chwiałkowski, pentoheksal 600 jest lekiem 100-procentowo płatnym dla wszystkich ubezpieczonych, z wyjątkiem inwalidów wojennych. Nasz Czytelnik musi więc zapłacić za to lekarstwo całą kwotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska