MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja do kosza

Maja Stankiewicz
Niespodziewany przebieg miała sesja Rady Powiatu. Nim decyzję podjął wojewoda rajcy sami uchylili uchwałę o likwidacji SP ZOZ-u.

Wniosek o uchylenie kontrowersyjnej uchwały w sprawie likwidacji SP ZOZ -u w Nakle złożył wczoraj starosta. Wywołało to poruszenie na widowni, na której zasiadła, tym razem nie tak liczna jak ostatnio, grupa pracowników lecznicy.

Samokontrola władzy

Starosta tłumaczył, że wojewoda poinformował władze powiatu o wszczęciu postępowania w sprawie uchwały. Stało się to na wniosek wójta Sadek Zygmunta Gliszczyńskiego, który wytknął rajcom brak konsultacji z gminami. Władze więc - w ramach samokontroli - proponują zawczasu decyzję uchylić.

Przeciwni nie są

- Nie jesteśmy wcale przeciwnikami zmian w służbie zdrowia. One są konieczne. Ale nie można robić tego w pośpiechu - _stwierdził wczoraj radny Krzysztof Mikietyński. I dodał: _mówimy "nie" dla zmian pośpiesznych, które naruszają przepisy prawa. Zmian, których nie rozumie społeczeństwo.

Opozycja zmienia zdanie...

Słowa te wywołały natychmiastową reakcję starosty Andrzeja Kindermana. - Cieszę się, że opozycja zmieniała zdanie i już przekształcenia są potrzebne.To dobrze wróży! - podsumował.

- Nie jesteśmy w parlamencie, by dzielić się na opozycję i koalicję - _ripostował Mikietyński - Można to robić, ale do czego to zmierza? _

Radni oburzeni

Oburzeni słowami starosty byli także radni: Sławomir Napierała i Antoni Zbylut. Ten ostatni przypomniał, że jego stanowisko na temat przekształceń w szpitalu w Nakle jest bardziej radykalne od propozycji władz powiatu. Był przeciwny uchwale, bo wiedział, że i tak uchyli ją wojewoda. Był też przeciwny sposobowi w jaki zmiany się wprowadza. Kto poniesie teraz konsekwencje tego, że dojdzie do opóźnień w przekształcaniu szpitala w Nakle? - pytał salę.

- Wojewoda jeszcze nie uchylił tej uchwały. Ona pod względem merytorycznym nie budzi zastrzeżeń. Są wątpliwości formalno-prawne - wyjaśniał radny Zbigniew Sabaciński, etatowy członek zarządu powiatu. Przypomniał, że czas nagli. - Codziennie szpital się zadłuża. Nie chcemy jednak polemik, ani sporów o to, kto ma rację, a kto nie ma. Stąd nasza decyzja. Bo zawiadomienie o wszczęciu postępowania nie jest jeszcze aktem uchylającym uchwałę.

Zarządzono głosowanie. Rada wyjątkowo była jednomyślna. Uchwała o likwidacji SP ZOZ-u w Nakle, którą przy wielkich sprzeciwach publiczności uchwalono 27 kwietnia, została uchylona.

Pracownicy szpitala bili za to rajcom brawo.

- Przyznaję, że mam pewną satysfakcję. Wystąpiłem do wojewody o uchylenie uchwały bo byłem pewny, że z powodów prawnych organ nadzorczy ją uchyli. Powody były prawne, nie merytoryczne - powiedział wczoraj na zakończenie sesji wójt Sadek Zygmunt Gliszczyński., który jeszcze raz wytknął Radzie Powiatu, że nie dano mu prawa zabrania głosu podczas dyskusji nad projektem, choć statut dopuszcza taką możliwość. - Dziś wiem kto miał rację w tym sporze prawnym - oświadczył.

Udziały do wzięcia!

Nieco mniej burzliwa dyskusja towarzyszyła podejmowaniu uchwały dotyczącej szpitala w Szubinie. Rada dała wczoraj zgodę (przy jednym głosie przeciwnym i 4 wstrzymujących się) by podmiot zewnętrzny objął w spółce:Medyczne im. Janusza Korczaka (kieruje ona szpitalem w Szubinie) 900 udziałów o wartości 500 zł każdy. Nabywca ma zostać wyłoniony w drodze rokowań.

Choć i tu niektórzy rajcy mieli wątpliwości. - Do tej pory mowa była o 250 udziałach, teraz jest to 900 - dlaczego? - dociekał radny Krzysztof Mikietyński. Interesowało go także jaki jest bilans spółki. Wypytywał o to Marka Domżałę, który m.in. przyznał, że za pierwszy kwartał br. spółka uzyskała straty w wysokości 63 tys. zł, a zobowiązania wobec dostawców sięgają 800 tys. zł. Dociekliwość radnego zdenerwowała starostę, który zaapelował, by radny na sesji nie prowadził przesłuchania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska