Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 17
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy wyróżniono (10 września)...
fot. Arkadiusz Wojtesiewicz

Lodołamacze 2018. Te kujawsko-pomorskie firmy mają serce dla niepełnosprawnych [zdjęcia]

W Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy wyróżniono (10 września) zwycięzców konkursu "Lodołamacze 2018".

Kategoria Zakład Pracy Chronionej

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2018 otrzymała Spółdzielnia Branży Metalowej TUCHMET z Tucholi. Tuchmet to Polski producent narzędzi ogrodniczych. Działa na rynku od pond 67 lat. Odnosi sukcesy na rynku krajowym i zagranicznym. Spośród 77 osobowej załogi aż 65 osób to osoby niepełnosprawne. 16 osób ma schorzenia specjalne. Osoby niepełnosprawne zatrudniane są w firmie zarówno na stanowiskach produkcyjnych jak i kierowniczych.

III miejsce i brązowy medal otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi. Specjalizuje się w świadczeniu usług gastronomicznych i hotelowych. Z sukcesem prowadzi hotel, pole biwakowe w Świcie nad rzeką Brdą, kawiarnię oraz kryty plac zabaw dla dzieci „Kolorowy zakątek”. W zakładzie pracują 44 osoby niepełnosprawne w tym 21 osób ze znacznym i 21 osób z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności. O sukcesie ekonomicznym świadczy fakt iż w 2017 r przychody neto ze sprzedaży produktów i usług wyniosły ok. 1.500.000 zł.

Kategoria Otwarty Rynek

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2018 zdobyła spółka MOTOMAX z Torunia. Zajmuje się naprawą półosi napędowych do samochodów osobowych i dostawczych. Wykonuje też specjalistyczne półosie na zamówienie. Klientami są warsztaty samochodowe w całej Polsce. Firma ma też klientów poza granicami kraju. Od 11 lat firma zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Jest partnerem i sponsorem fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych \"ARKADIA\" w Toruniu. Firma zatrudnia 15 pracowników w tym 4 osoby niepełnosprawne.

Kategoria Instytucje

II miejsce i srebrny medal trafił do Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. To niepubliczna szkoła wyższą. Została utworzona w 2000 roku z inicjatywy Założycieli Heleny i Romana Czakowskich. Od początku istnienia funkcjonuje na zasadach NON-PROFIT. KPSW we wszystkich obszarach swojej działalności jest zorientowana na służenie drugiemu człowiekowi, szczególnie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, w tym osobom z niepełnosprawnością. Misja Szkoły to przygotowanie absolwentów do potrzeb nieustannie zmieniającego się rynku pracy i oczekiwań pracodawców. W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej kształci się około 3 tysięcy studentów, w tym prawie 50 studentów z różnymi niepełnosprawnościami. KPSW może również poszczycić się wieloma inicjatywami na rzecz osób niepełnosprawnych, wychodzącymi poza ramy statutowej działalności Uczelni, takimi jak targi pracy, warsztaty aktywizacyjne dla osób niepełnosprawnych, badania naukowe dotyczące postaw wobec niepełnosprawności. KPSW wspiera również osoby z niepełnosprawnością poprzez likwidowanie barier architektonicznych. Wszystkie obiekty KPSW są w pełni dostosowane do osób z trudnością poruszania się.

Kategoria Przyjazna Przestrzeń

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2018 otrzymała: Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Budynek Biblioteki jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada udźwiękowione windy docierające na wszystkie kondygnacje oraz odpowiednio dostosowane toalety. Pod budynkiem znajdują się również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Większość drzwi oznaczona jest napisami w piśmie punktowym. Z myślą o osobach słabowidzących użyto odpowiednie kolory kontrastowe w Oddziale Wolnego Dostępu oraz oznaczono wszystkie szyby. W Oddziale Wypożyczeń dostępna jest usługa Tłumacza Migam. Aplikacja ta wykorzystuje Polski Język Migowy oraz System Językowo-Migowy i tłumaczy rozmowę online w czasie rzeczywistym. W Auli Biblioteki zamontowano pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących. Natomiast w Czytelni Czasopism oraz w Oddziale Wolnego Dostępu znajduje się przenośny powiększalnik Portable Video Magnifier. W Oddziale Wolnego Dostępu dostępne są trzy kabiny dla osób z dysfunkcją ruchu, słabowidzących oraz niewidomych, które wyposażono w specjalistyczny sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów bibliotecznych. Co więcej, utworzono również dla osób niepełnosprawnych salę multimedialną. Wyposażona jest ona w tablicę interaktywną z regulowanym uchwytem ściennym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto w sali umieszczony jest tablet, który za pomocą programu DisplayNote ułatwia pracę osobom słabowidzącym. Z myślą o osobach słabosłyszących w pomieszczeniu znajduje się dodatkowe nagłośnienie.

Kategoria Zdrowa Firma

Wyróżnienie przyznano firmie Eximo Project w Bydgoszczy. Firma działa od 2010 r. Zatrudnia 25 osób. Działa w branży teleinformatycznej i IT. W firmie działa zespół sportowy Eximo Extreme Team, który startuje w zawodach sportowych (biegi, biegi górskie, triathlony. W 2017 roku zespół wziął udział w 10 imprezach sportowych. W firmie wprowadzono \"Zdrowe czwartki\". Raz w miesiącu firma funduje pracownikom, zdrowy, zbilansowany posiłek. Tłoczone soki owocowe dostępne są dla pracowników w aneksach kuchennych przez cały czas.

Kategoria Dziennikarz bez Barier

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2018 dostał zespół dziennikarzy Radia PIK: Monika Kaczyńska i Michał Zaręba. Monika Kaczyńska i Michał Zaręba od początku pracy w radiu poruszają tematy dotyczące osób niepełnosprawnych. Od kilku lat robią to w cyklu Tacy Sami. Co tydzień w przygotowanych przez nich materiałach można usłyszeć o pasji, problemach, ale też wyzwaniach, które stawiają sobie niepełnosprawni. Relacje Moniki i Michała pojawiają się także w innych audycjach autorskich: np.: Magazynie na Zdrowie, Obywatelu PL oraz w czasie roku szkolnego w audycji dla młodzieży Czatuj. Również w ich pracy reporterskiej nie brakuje relacji z wydarzeń organizowanych przez lub dla osób niepełnosprawnych.












Zobacz również

W Nowej Hucie rozdano blisko 1,2 tysiące porcji żurku

NOWE
W Nowej Hucie rozdano blisko 1,2 tysiące porcji żurku

To nie lada okazja w regionie. Przez to jezioro można przejść suchą stopą!

NOWE
To nie lada okazja w regionie. Przez to jezioro można przejść suchą stopą!

Polecamy

Gdzie najtaniej kupić chrzan, twaróg, śmietanę i białą kiełbasę tuż przed Wielkanocą?

Gdzie najtaniej kupić chrzan, twaróg, śmietanę i białą kiełbasę tuż przed Wielkanocą?

Wybił okno i podpalił piwnicę w bloku. Mogilnianin został zatrzymany

Wybił okno i podpalił piwnicę w bloku. Mogilnianin został zatrzymany

Czeka nas rewolucja w mandatach

Czeka nas rewolucja w mandatach