Lubicie zbierać grzyby? Mamy dla was „Poradnik grzybiarza”!

Materiał informacyjny REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W TORUNIU
Udostępnij:
Co roku jesienią lasy wypełniają się zapalonymi grzybiarzami. Bez względu na to, czy już należycie do tego grona, czy dopiero chcecie rozpocząć swoją przygodę z grzybobraniem, koniecznie zaopatrzcie się w „Poradnik grzybiarza”, który przygotowaliśmy dla was wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu. Zobaczcie, co znajdziecie w środku!

Tu podaj tekst alternatywny

CZY WIEDZIELIŚCIE, ŻE…?

Przypuszcza się, że na Ziemi żyje co najmniej 2,2-3,8 mln gatunków grzybów? Niektórzy specjaliści mówią nawet o 13,2 mln! Ich zarodniki znajdziemy w każdym zakątku globu – w powietrzu, na dnach wielkich akwenów i kilka kilometrów pod powierzchnią Ziemi.

Żeby pozyskać energię, grzyby rozkładają martwą materię organiczną, bytują na żywych organizmach albo wchodzą z nimi w symbiozę. Ta ostatnia zachodzi nie tylko między grzybami i drzewami, ale też na przykład między grzybami i owadami. Jakby tego było mało, istnieją drapieżne gatunki grzybów, które aktywnie polują na swoje ofiary. Takim grzybem jest na przykład dobrze wszystkim znany boczniak ostrygowaty.

PORADNIK GRZYBIARZA – CO ZNAJDZIECIE W ŚRODKU?

Grzyby mają wiele tajemnic – część z nich odkryjecie dzięki naszemu „Poradnikowi grzybiarza”. Podzieliliśmy go na dwie części. W pierwszej przyglądamy się bliżej grzybom w ogólności – jak są zbudowane, jak działają, jaką rolę spełniają w przyrodzie. Obalamy niektóre mity i podpowiadamy, jak przygotować się do grzybobrania.

W części drugiej bierzemy pod lupę konkretne gatunki grzybów – te bardziej i mniej popularne. Pokazujemy, jak wyglądają, czym się wyróżniają, kiedy i gdzie można je znaleźć w lesie. W naszym poręcznym atlasie grzybów znajdziecie między innymi: borowika szlachetnego, koźlarza babkę, maślaka zwyczajnego, mleczaja rydza. Do tego grzyby ciekawe, rzadkie, niezwykłe, takie jak purchawica olbrzymia, smardz jadalny czy trufla letnia.

Poznajcie je wszystkie!

Cały „Przewodnik grzybiarza” znajdziecie w dniu 2 października na serwisie

Dodaj ogłoszenie