Mąka ze starej odmiany pszenicy – samopszy – to nowość na rynku. Wykorzystywana jest do wypieku chleba, ciast, ciasteczek, a także naleśników i placuszków.

Samopsza to najstarszy gatunek pszenicy – jej wiek szacowany jest na około 9000 lat. Jest to odmiana dzika, uważa się ją za roślinę leczniczą.

Samopsza obfituje w białko, które ma bardzo korzystny skład, zawiera bowiem niewystępujące w pszenicy i orkiszu aminokwasy: fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę i izoleucynę – są to aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Aminokwasy te wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego. Ponadto mąka z samopszy zawiera mikro- i makroelementy: magnez, żelazo, cynk, mangan.

W każdym przepisie można zastąpić inną mąkę mąką z samopszy, która jest nie tylko zdrowsza, ale też dodaje potrawie delikatnego, orzechowego smaku. Mąka z samopszy używana jest najczęściej do wypieku chleba, ciast, ciasteczek, a także do naleśników i placuszków. Kto raz posmakuje potraw z mąki z samopszy, ten nie będzie już chciał żadnych innych!

Mąka z samopszy produkowana jest w istniejącej od 1991 roku Wytwórni Makaronu BIO Babalscy. Wytwórni, która powstała obok gospodarstwa ekologicznego państwa Babalskich, w którym uprawiane są między innymi stare gatunki zbóż, ale też hodowane są kury zielononóżki i perliczki oraz bydło rasy czerwonej polskiej. W wytwórni, wbrew jej nazwie, produkowane są natomiast nie tylko makarony (pszenne, żytnie, orkiszowe i z ziołami), ale i rozmaite mąki – obok mąki z samopszy, także mąki razowe pszenne, żytnie, orkiszowe, jęczmienne, owsiane i gryczane.

GŁOSOWANIE

Mąka z samopszy, WYTWÓRNIA MAKARONU „BIO” Aleksandra i Mieczysław Babalscy

SMS o treści: PRO.3 pod numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Klikaj >> Mąka z samopszy

Nasze Dobre 2018