Od tego roku przedsiębiorcy mogą płacić „mały ZUS”. Jeśli jednak chcieli skorzystać z preferencyjnych składek, musieli to zgłosić do wczoraj. 8 stycznia, do godz. 12.00, takie zawiadomienie do ZUS złożyło ponad 5 tysięcy mieszkańców Kujaw i Pomorza.

2598 przedsiębiorców zgłosiło się w Oddziale ZUS w Bydgoszczy i 2589 w Toruniu, czyli łącznie 5187 w całym regionie.

Niższe składki tylko na ubezpieczenia społeczne

Mały ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019r roku, to oferta między innymi dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni, a przychody za ubiegły rok kalendarzowy z działalności nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r.

była to kwota 63 tys. zł). Licząc w skali miesiąca to 5250 zł. - Jeśli przedsiębiorca prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należało wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Ci, którzy zdecydowali się płacić ZUS od przychodów powinni również pamiętać, że będzie miał wpływ na wysokość zasiłków chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, które będą dużo niższe.
Niższe składki przedsiębiorca będzie mógł opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS 2019. Mała firma musi zgłosić się do 8 stycznia. Inaczej szansa na małe składki przepadnie

Mały ZUS” pozwala na obniżenie składek

tylko na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe).

Nie dotyczy zaś składki zdrowotnej, którą trzeba opłacać w pełnej wysokości, tj. ok. 320 zł miesięcznie (jej dokładna wysokość w 2019 roku będzie znana w drugiej połowie stycznia).

Zła informacja jest taka, że jeśli ktoś nie zdążył do wczoraj zgłosić, że chce płacić ZUS od przychodów, kolejna taka okazja będzie dopiero za rok.

- Wielu przedsiębiorców na pewno przeoczyło termin na zawiadomienie ZUS-u o zmianie tytułu ubezpieczenia, ponieważ czasu było zbyt mało - uważa JeremiMordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dlaczego od przychodu, a nie od dochodu? Pytają firmy

Ponadto część przedsiębiorców jest rozczarowanych projektem. Liczyli bowiem na zmniejszenie składek ZUS według kryterium dochodu. W handlu np., o ile podatnik nie korzysta z ryczałtu, ale prowadzi księgę przychodów, dochód jest niewielki choć skala przychodów może być wielka.

TOP12 najbardziej znanych kujawsko-pomorskich marek [ranking]
Dość skomplikowany jest też sposób wyliczenia podstawy wymiaru składek, co ZUS wyjaśniał na przykładach:
„Pan Bartłomiej spełnił warunki do skorzystania z „małego ZUS”. Jego przeciętny miesięczny przychód z działalności gospodarczej w 2018 r. wyniósł 3572,58 zł. Zatem jego najniższa podstawa wymiaru składek w 2019 r. wynosi 1815,94 zł (3572,58 x 0,5083 = 1815,94)”.