Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura matczyna, czyli Mama 4 Plus - wniosek w KRUS. Dla kogo dodatek do emerytury za urodzenie min. 4 dzieci?

Oprac. AGW
pixabay.com
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu. Od 1 marca 2019 można składać wnioski, dotyczy to także ubezpieczonych w KRUS.

Emerytura matczyna. Wyższe emerytury dla matek min. 4 dzieci, jeśli nie wypracowały tej najniższej

Matki, także te ubezpieczone w KRUS, które urodziły co najmniej 4 dzieci, mogą od 1 marca 2019 roku wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest to dodatek do emerytury, więc skorzystać mogą rolniczki, które ukończyły 60 lat. Jeśli to ojciec wychowywał 4 dzieci, będzie mógł skorzystać z prawa do tego świadczenia po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Do 4 wychowanych dzieci wliczane jest dziecko własne lub współmałżonka lub dziecko przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Przeczytaj też: Mama 4 Plus dla rolniczek. Ile wniosków wpłynęło do KRUS i jakie zasady obowiązują?

Kiedy przysługuje świadczenie Mama 4+?

Świadczenie może być przyznane tylko w przypadku, gdy matka lub ojciec dzieci nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, albo ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. – 1.100,00 zł). Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury, wyjaśnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jest ono skierowane do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować.

Na świadczenie w budżecie państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Realizatorem programu jest ZUS i KRUS.

- Z wieloletnią pracą w domu, na rzecz rodziny, nie wiązały się dotychczas żadne gwarancje bezpieczeństwa na starość, w postaci np. świadczeń - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Dlatego myślę, że decyzja Matki czy Ojca, by całą energie życiową przekierować na rodzinę i wychowanie dzieci, była dla nich wybitnie trudna, bo niosła ze sobą, w perspektywie, potencjalną możliwość niedostatku na starość. A jednak osoby te podjęły Taką właśnie decyzję, uwarunkowaną może sytuacją ekonomiczną, zdarzeniem losowym, brakiem wsparcia ze strony rodziny, czy też może chorobą dziecka - przekazała Elżbieta Rafalska.

Przeczytaj też:Czy emeryturę można pobierać z KRUS i ZUS jednocześnie? Od czego zależy jej wysokość?

Świadczenie może być przyznane w drodze decyzji administracyjnej – na wniosek matki albo ojca dzieci – przez Prezesa ZUS albo Prezesa KRUS - po indywidualnym zbadaniu sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej osoby ubiegającej się o świadczenie.

Świadczenie może przyznać Prezes KRUS, tylko jeżeli matka lub ojciec dzieci, legitymuje się okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, chyba że emeryturę lub rentę wypłacał jej wyłącznie ZUS.

Co trzeba dołączyć do wniosku Mama 4 Plus

Oprócz złożenia wniosku niezbędne jest również złożenie oświadczenia o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, w którym należy potwierdzić m.in. czy wnioskodawca:

  • pozostaje w zatrudnieniu lub prowadzi inną działalność zarobkową;
  • jest uprawniony do emerytury lub renty;
  • posiada gospodarstwo rolne;
  • prowadzi dział specjalny produkcji rolnej;
  • uzyskuje inne dochody.

Okoliczności te mogą zostać potwierdzone również odpowiednimi zaświadczeniami (np. z urzędu skarbowego, urzędu gminy).

Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia np. orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek Mama 4+

Wniosek można złożyć od 1 marca 2019 r. w każdej jednostce organizacyjnej KRUS. Druk wniosku jest dostępny na stronie internetowej w zakładce formularze-i-wnioski/swiadczenia/ oraz w każdej jednostce organizacyjnej KRUS.

Według szacunków ministerstwa z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

O czym należy informować po otrzymaniu prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego?

Osoba, której przyznano prawo do świadczenia, jest obowiązana do informowania organu rentowego o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia lub wysokość wypłacanego świadczenia, przede wszystkim o:

  • nabyciu gospodarstwa rolnego,
  • podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym za granicą,
  • wysokości osiąganych z tych tytułów przychodów, w tym za granicą,
  • uzyskaniu prawa do emerytury, renty z innego organu rentowego (w tym z instytucji zagranicznej),
  • tymczasowym aresztowaniu lub odbywaniu kary pozbawienia wolności,
  • zamieszkaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródła: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska