Mamy najtańsze OC w Europie

Redakcja
Wzrost składek polis komunikacyjnych jest już widoczny od kilku miesięcy
Wzrost składek polis komunikacyjnych jest już widoczny od kilku miesięcy Jarosław Jakubczak
Większość kierowców zapytanych o składkę ubezpieczenia OC lub AC odpowiada, że ta kwota jest wysoka. Informacje statystyczne wskazują jednak, że pod względem kosztu ubezpieczeń komunikacyjnych, Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

Najnowsze dane Insurance Europe – organizacji zrzeszającej europejskich ubezpieczycieli, pochodzą z 2013 r. Na ich podstawie można obliczyć wartość składki oraz odszkodowań z OC i AC w przeliczeniu na mieszkańca. Po uwzględnieniu dodatkowych informacji Eurostatu o liczbę mieszkańców, okazuje się, że w 2013 r. na jednego Polaka przypadało 86 euro przypisanej składki brutto z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz 60 euro wypłaconych odszkodowań. Niższe wyniki odnotowano tylko w trzech (Węgry, Łotwa i Bułgaria) z 25 analizowanych krajów. Porównywane wartości dla Czech i Słowacji wynoszą odpowiednio 123 euro oraz 96 euro. Te wyniki również są znacznie niższe od średniej dla wszystkich analizowanych państw (218 euro).

- Składka OC i AC wyższa niż 300 euro przypada na jednego Austriaka, Belga, Duńczyka, Włocha i Szwajcara. Warto pamiętać, że różnica pomiędzy wynikami dotyczącymi Polski oraz krajów Europy Zachodniej, po części wynika z większej popularności polis Autocasco - zaznacza Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Składkę ubezpieczeń komunikacyjnych na jednego mieszkańca, można porównać z przeciętną wysokością rocznej pensji brutto pracownika etatowego. Informacje dotyczące zarobków pochodzą z bazy danych OECD i zostały skorygowane o różnicę w cenach dóbr konsumpcyjnych, czyli tzw. parytet siły nabywczej. Po wykonaniu obliczeń okazuje się, że dla Polski składka OC i AC przypadająca na osobę, w 2013 r. wynosiła jedynie 0,49 proc. przeciętnej rocznej pensji brutto. Ten wynik był o 41 proc. niższy od średniej z 25 analizowanych krajów. Ekspert zauważa, że w Czechach i na Słowacji składka ubezpieczeń komunikacyjnych przypadająca na mieszkańca, stanowiła odpowiednio 0,79 proc. i 0,61 proc. rocznej pensji brutto. Tylko Węgry cechowały się wynikiem niższym od tego, który został odnotowany w Polsce. Ze względu na brak odpowiednich danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, nie można sprawdzić relatywnego poziomu składek OC i AC płaconych przez bułgarskich, chorwackich, cypryjskich oraz łotewskich kierowców.

Ponadto specjaliści podkreślają, że organizacja Insurance Europe nie publikuje najnowszych danych na temat składek ubezpieczeń komunikacyjnych. Z informacji zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika jednak, że w 2014 r. średnia składka OC i AC w przeliczeniu na mieszkańca naszego kraju, spadła do poziomu 83 euro. Taka zmiana była efektem obniżenia całkowitej składki przypisanej brutto dla ubezpieczeń komunikacyjnych. Można jednak przypuszczać, że w kolejnych latach wartość polis OC oraz AC będzie rosnąć. Wyniki finansowe ubezpieczycieli są pierwszym argumentem, który przemawia za tą tezą. Warto przypomnieć, że w pierwszej połowie 2015 r. strata techniczna ze sprzedaży ubezpieczeń OC dla kierowców wyniosła 327 mln zł (dane PIU). Do polis Autocasco ubezpieczyciele musieli dopłacić kolejne 27 mln zł. W dłuższej perspektywie firmy ubezpieczeniowe nie zgodzą się na ponoszenie takich strat ze sprzedaży jednej grupy polis.

Wzrost składek polis komunikacyjnych jest już widoczny od kilku miesięcy. Ten proces może przyspieszyć po niedawnych działaniach KNF-u. Nadzór finansowy 29 września 2015 r. wysłał specjalny list do ubezpieczycieli. W tym dokumencie, prezes KNF-u zarekomendował ustalanie składek w polisach OC i AC na poziomie adekwatnym do ponoszonego ryzyka. Takie zalecenie jest jasnym sygnałem do zakończenia wojny cenowej.

- Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła ubezpieczycieli, że brak zmian w ich polityce sprzedażowej może skutkować karami finansowymi lub zakazem sprzedaży polis komunikacyjnych. Ta druga sankcja byłaby precedensem na krajowym rynku ubezpieczeń - podsumowuje Nina Kuczyńska.

Wideo

Materiał oryginalny: Mamy najtańsze OC w Europie - Polska Times

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
młody

Pakiet to ojciec wziął w cuk - auto i mieszkanie ubezpieczył.

g
golfiarz

To jeszcze o pakiety w cuk zapytaj, bo wtedy to też taniej wychodzi.

m
młody

Mi z wyliczeń tego kalkulatora wyszło że mogę mieć ubezpieczenie ponad 300 zł tańsze i w cuk taką tańszą polisę wykupiłem.

g
golfiarz

Najlepiej sprawdzić na kilku.Mi kalkulator cuk wybrał najtańsze OC.

M
Martt

Jasne warunki jeśli chodzi o porównywarki ma Rankomat. Warto sobie tutaj wyszukać polisy – OC, czy AC. Szybki kontakt ze strony ubezpieczyciela, można było dopytać o szczegóły, porównać sobie z tym ile biorą inne firmy, także krótko mówiąc, porównywarka pomaga, żeby podjąć decyzję w pełni świadomie, a nie na zasadzie – kupuję kota w worku.

a
adam

Jasne warunki jeśli chodzi o porównywarki ma Rankomat. Warto sobie tutaj wyszukać polisy – OC, czy AC. Szybki kontakt ze strony ubezpieczyciela, można było dopytać o szczegóły, porównać sobie z tym ile biorą inne firmy, także krótko mówiąc, porównywarka pomaga, żeby podjąć decyzję w pełni świadomie, a nie na zasadzie – kupuję kota w worku.

O
OC

Ze swoich doświadczeń z polisami to bym polecał Rankomat. Obiektywna porównywarka, porównują ze sobą nawet kilkadziesiąt różnych ofert, więc rzeczywiście można ustrzelić składki najniższe z najniższych. A generalnie jak się kupuje w ciemno, to się zazwyczaj dużo przepłaca.

m
młody

Sprawdziłem ten kalkulator cuk, wychodzi na to, że mogę mieć OC ponad trzy stówki tańsze

O
Olo

Tanie OC można sobie samodzielnie wyszukać na kalkulatorze cuk. żadna filozofia...

m
magister

Cymbale, takie porównanie jest właśnie w tym tekście. Najpierw przeczytaj, a potem komentuj. 

w
wolnoamerykanka

OC najtansze, a ubezpieczycieli jak mrówek, bo takie mamy przepisy, pozwalajace na wypłatę groszowych zadośćuczynień ofiarom wypadków komunikacyjnych- czyli jest to krzydzące pokrzywdzonych. Te przepisy trzeba koniecznie naprawić bo jest to dzika wolnoamerykanka może PIS coś z tym zrobi.

C
CCCP

Najtańsze OC? Porównajmy je do zarobków, to wcale tanie nie będzie!!!

 

M
Max

A teraz porównajmy koszty OC w stosunku do zarobków Polaków. Chyba jednak nie wychodzi korzystnie...

Dodaj ogłoszenie