Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maść z nagietka

Zbigniew Przybylak
W medycynie ludowej dosyć popularnym lekiem wykorzystywanym w kurowaniu dolegliwości skórnych były maści nagietkowe. W trakcie spotkań podano mi kilka receptur sporządzania tego specyfiku.

     A oto co usłyszałem od Anny W. - Moja babcia pochodziła z Podbeskidzia i tam powszechnie maść nagietkową przyrządzano zasmażając świeże pomarańczowe płatki nagietka na świeżym maśle lub nie solonym smalcu. Moim zdaniem trwalsza i łatwiejsza do przygotowania jest maść na smalcu. Zazwyczaj rozgrzewam na patelni około ćwierć kilograma nie solonego smalcu od świń karmionych naturalnie paszami gospodarskimi - od zwierząt karmionych intensywnie paszami przemysłowymi smalec nie nadaje się, bo nie posiada aromatu i działa słabiej - potem wrzucam na to garść świeżych płatków nagietka. Smażę przez kilka minut, tak długo aż płatki kwiatów staną się kruche. Potem odstawiam z ognia i przecedzam przez gęste płótno. Przechowuję w słoiczkach w suchym i ciemnym miejscu.
     Wszyscy rozmówcy podkreślali, że maść sporządza się wyłącznie z pomarańczowych płatków nagietka, żółte nie są odpowiednie. Maść jest prostym domowym lekiem wykorzystywanym do łagodzenia skutków różnych podrażnień i schorzeń skóry. Kuruje się nią z powodzeniem trądzik, wypryski, wysypki, bolesne i uciążliwe pęknięcia skóry. Przyspiesza gojenie i zabliźnianie ran. Maść można traktować jako kosmetyk m. in. systematyczne stosowanie polepsza wygląd zniszczonej, wysuszonej skóry rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska