Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura to podstawa

Małgorzata Święchowicz
Dziś matura z polskiego. Jutro angielski, w środę - wos. Pisemne egzaminy potrwają do 21 maja.Trzymamy kciuki za zdających!
Dziś matura z polskiego. Jutro angielski, w środę - wos. Pisemne egzaminy potrwają do 21 maja.Trzymamy kciuki za zdających! fot. sxc
Dziś zaczyna się matura! O godz. 9.00 - pisemny egzamin z języka polskiego zdawać będzie 446 tysięcy osób.

Dziś zaczynają się egzaminy, i już od dziś w internecie będziecie mogli znaleźć zadania, które rozwiązywaliście na maturze.

Na naszej stronie, po każdym zdanym egzaminie, podawać będziemy arkusze z kompletem zadań i przykłady rozwiązań.

Większość sięgnie po najprostsze zadania. Tylko siedmiu na stu będzie zdawać język ojczysty na trudniejszym poziomie.

Zdać maturę na poziomie podstawowym - to cel większości polskich uczniów. W technikach ponad 95 procent abiturientów w ogóle nie podejdzie do zadań na poziomie rozszerzonym.

Nawet w ogólniakach chętnych nie jest zbyt wielu.

Dziś na egzaminie z języka polskiego tylko 12 proc. absolwentów tych szkół sięgnie po trudniejszy zestaw pytań. W liceach profilowanych - zaledwie jeden na stu. W technikach - nawet nie jeden na dwustu!

Nie chcą się wysilać, czy może dobrze znają swoje możliwości?

Dwa lata temu maturzystom zdarzało się mylić tezę z hipotezą i Hamleta z Makbetem. Rok temu też było wiele wpadek - egzaminatorzy sprawdzający prace narzekali na nieporadność językową maturzystów, brak wiedzy. Uczniowie gubili się w twórczości Mickiewicza - niektórzy byli przekonani, że bohaterowie "Dziadów" funkcjonują w czasach okupacji niemieckiej. Kto nie miał żadnego pojęcia o "Dziadach" uciekał w inne tematy, na przykład pisał o "Lalce" albo o "Ludziach bezdomnych". A jeden z maturzystów nawet o królewnie Śnieżce. I choć dostał za ten egzamin 0 punktów, mógł maturę zdać.

Ubiegły rok był bowiem ostatnim, w którym obowiązywała tzw. amnestia maturalna - świadectwo dojrzałości otrzymywał nawet ten, kto oblał egzamin (wystarczyło, że ze wszystkich zdawanych egzaminów miał średnio 30 proc. punktów). Z tej możliwości skorzystało wtedy prawie 55 tys. uczniów.

W tym roku amnestii nie będzie - ci, którzy nie poradzą sobie na egzaminie, nie dostaną świadectwa. Za to będą mogli zdać poprawkę pod koniec wakacji: 26 sierpnia odbędą się poprawkowe egzaminy pisemne, a od 25 do 29 sierpnia - egzaminy ustne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska