Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menedżer Starówki

Wojciech Giedrys
Magistrat wprowadzi na Starówce tzw. Town Centre Management, czyli system zarządzania centrum miasta.
Magistrat wprowadzi na Starówce tzw. Town Centre Management, czyli system zarządzania centrum miasta.
Do końca czerwca w magistracie ma powstać jednostka zarządzająca Starówką. Będzie koordynować wszystko, co się dzieje w tej zabytkowej dzielnicy i pobudzać ją gospodarczo.

Magistrat wprowadzi na Starówce tzw. Town Centre Management, czyli system zarządzania centrum miasta. Takie metody zarządzania są wykorzystywane już od ok. 20 lat w krajach europejskich m.in. Wielkiej Brytanii. To odpowiedź na zmieniający się charakter centrów miast. Powstające na obrzeżach ośrodków kompleksy handlowo-usługowe, w których tętni życie, spowodowały, że wiele zabytkowych centrów zaczęło pustoszeć.

- To ogólnoeuropejska tendencja - mówi Anna Dziczek z wydziału rozwoju i programowania europejskiego magistratu. - W najbliższych latach to samo grozi naszemu zespołowi staromiejskiemu.

Pełnomocnik lub biuro

Jednostka zarządzają Starówką powstanie w strukturach magistratu. - Najpierw będzie to pełnomocnik - mówi Alicja Kolańska, sekretarz miasta. - W kolejnym etapie zostanie utworzone biuro. W przyszłości być może powołamy spółkę. Ostateczną decyzję o tym, w jaki sposób będzie zarządzana Starówka, podejmie prezydent Torunia. Będą informowani o tym także radni.
Jeszcze nie wiadomo, kto zostanie menedżerem Starówki. - Taka osoba powinna być wszystkim znana z widzenia - uważa Dziczek. - Jednostka nie może wyręczać innych wydziałów Urzędu Miasta, ale koordynować ich pracę. Ma pobudzać gospodarczo tę część miasta. Być w stałym kontakcie z właścicielami kamienic, sklepów, hoteli oraz lokalną społecznością. Powinna także koordynować wszelkie działania podejmowane w zabytkowej dzielnicy np. związane z remontami dróg.
Jakie możliwości daje TCM? Pozwala na przygotowanie specjalnej oferty dla turystów i mieszkańców. Zwiększa także atrakcyjność gospodarczą dla firm. Przykładowo: robiąc zakupy czy odwiedzając restaurację w dowolnym punkcie na Starówce, dostajemy bilet na darmowe parkowanie. - Można także wprowadzić wspólne karty rabatowe ważne tylko w sklepach na ograniczonym terenie - mówi Dziczek.

W innych ośrodkach taki model zarządzania pozwolił stworzyć strategię rozwoju centrów miast. Ich założenia są realizowane często na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Menedżerowie występują także o unijne dotacje.
Korzyści jest wiele
TCM prowadzi do wzmocnienia roli centrum miasta, a także podnosi atrakcyjność życia, pracy i rozrywki w tym miejscu. Wspólne działania integrują także społeczność lokalną.
Wprowadzenie takiego modelu zarządzania było jednym z haseł wyborczych toruńskiej Platformy Obywatelskiej. Zostało także zapisane w porozumieniu programowym między PO a a prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i jego klubem - Czasem gospodarzy. Umowa zakłada, że instytucja powstanie do końca tego miesiąca

- Bardzo nam zależy na tym, aby Starówka rządziła się innymi prawami niż pozostałe dzielnice - mówi Krystyna Dowgiałło, szefowa klubu radnych PO. - Chcemy, aby prace nad kształtem i zagospodarowaniem tej dzielnicy były spójne.
Zdaniem Dowgiałło do obszaru TCM powinien wejść nie tylko zespół staromiejski, ale także sąsiednie ulice m.in. Warszawska. - Czekamy aż prezydent przedstawi nam całą koncepcję - mówi radna. - Na pewno istotną sprawą będzie to, ilu pracowników wejdzie w skład nowej jednostki i czy będzie ona wystarczająco wyposażona m.in. w sprzęt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska