Michał Krupiński - Pekao S.A. bankowym liderem efektywności

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Pekao S.A. to według rankingu Miesięcznika Finansowego BANK lider efektywności na polskim rynku bankowości. Instytucja, mimo 90 lat działalności, cały czas prężnie się rozwija, dostosowując się do zmieniających się trendów. W rankingu bank otrzymał wysokie noty we wszystkich ocenianych kategoriach. Znalazł się na pierwszym miejscu, wyprzedzając m.in. PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska S.A.Kim jest Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.?

Michał Krupiński pełni funkcję prezesa zarządu Pekao S.A. od czerwca 2017 r. Zanim objął to stanowisko, sprawował wiele funkcji zarządczych w ważnych instytucjach finansowych. Był m.in. podsekretarzem w Ministerstwie Skarbu Państwa, a w latach 2016-2017 stał na czele zarządu PZU. Następnie został wiceprezesem Banku Pekao S.A, by z czasem objąć w instytucji najwyższe stanowisko. Kiedy Michał Krupiński pełnił funkcję prezesa PZU, największy ubezpieczyciel w Europie środkowo-wschodniej zwiększył swoje udziały rynkowe i poszerzył działalność w sektorze bankowym.

Od 2011 r. obecny prezes Pekao S.A. m.in. nadzorował i prowadził projekty fuzji i przejęć w bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Zajmował się również doradztwem w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej i struktury kapitałowej w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

Michał Krupiński ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej oraz zdobył tytuł z zakresu ekonomii na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Obecny prezes Pekao ma na swoim koncie również studia na Harvard University i ukończony program MBA na Columbia University Graduate School of Business.

Zarządca Pekao S.A. wcześniej pracował także w sektorze publicznym. Przez 3 kolejne lata (między 2008 a 2011 r.) był członkiem rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Wcześniej natomiast sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Odpowiadał wtedy m.in. za nadzór właścicielski.

W 2012 r. Światowe Forum Ekonomiczne wyróżniło Michała Krupińskiego tytułem Young Global Leader. Oznacza to, że uznano go za wyjątkową osobę, która przyczynia się do pozytywnych zmian na świecie.

Źródło: https://michalkrupinski.pl/

Pekao S.A. pod rządami Michała Krupińskiego bankowym liderem efektywności

Bank z 90-letnią tradycją pod przewodnictwem nowego prezesa zaczął się zmieniać, tak żeby nadążać za nowoczesnymi trendami i doganiać, a nawet wyprzedać swoich konkurentów. To dlatego instytucja przechodzi szereg zmian cyfrowych i operacyjnych. Bank prowadzi wiele angażujących projektów, kładąc obecnie nacisk na automatyzację i robotyzację kilkudziesięciu procesów.

Spółka jest tegorocznym liderem efektywności, ponieważ w ostatnim czasie skupiła się na rozwoju aplikacji i systemów IT. To one poprawiły satysfakcję klientów z obsługi banku i zwiększyły efektywność pracowników. Pekao poprawił aplikację PeoPay oraz udostępnił nowy serwis transakcyjny dla klientów detalicznych. Bank chce też wkrótce przekazać swoim klientom platformę FX.

Na zwiększenie efektywności banku wpływa m.in. uproszczenie procesów związanych z udzielaniem kredytów. W większości oddziałów w bankowości detalicznej 90% decyzji kredytowych może być podejmowanych automatycznie. Skrócił się też znacznie czas oczekiwania na akceptację wniosku o pożyczkę ekspresową. Żeby poprawić sprzedaż produktów, bank prowadzi badania wydajności i analizuje dane pochodzące z różnych placówek. Dzięki temu może dostosowywać swoje działania do klientów i proponować im jak najbardziej dopasowane produkty, również te nie kredytowe.

Zmiany w Pekao przynoszą oczekiwane efekty. Bank zwiększył wskaźnik satysfakcji klienta NPS, otworzył o ponad 70% więcej kont niż w 2016 r. oraz wygrał kolejne udziały rynkowe w pożyczce gotówkowej.
Prezes Michał Krupiński zdecydował o redukcji zatrudnienia i transformacji cyfrowej, co ma zapewnić bankowi oszczędności w kolejnym roku. Spółka Pekao działa innowacyjnie, zachęcając tym samym młodych klientów do korzystania z jej usług. Nowa karta rewolucyjna banku ma być konkurencyjna nawet dla oferty fintechów.

Źródło: https://alebank.pl/ranking-bankow-mf-bank-pekao-s-a-bankowym-liderem-efektywnosci-komentarz-michala-krupinskiego/

Michał Krupiński: Pekao z zatwierdzoną dywidendą

Pekao S.A. jest jedną z pięciu instytucji finansowych, która w tym roku otrzymała pozwolenie od KNF na wypłatę zysków dla akcjonariuszy. Zgodnie z poleceniem Komisji Nadzoru Finansowego bank musi jednak zatrzymać 25% zysków (podobnie jak i Bank Handlowy). Choć stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi aż 6,14%, sama wypłata będzie niższa niż w ubiegłym roku. Dokładnie będzie to 6,6 zł na akcję. Pieniądze trafią do wszystkich, którzy posiadają akcje do 8 lipca 2019 r. Jedna czwarta zysku netto osiągniętego w 2018 r., czyli 578 mln zł zasili kapitał rezerwowy banku.

Jak podkreśla prezes Pekao, dywidendy z zysków za ostatnie 3 lata (2016, 2017, 2018) przekroczyły łącznie 6 mld zł, co jest zdecydowanie wyższym wynikiem niż osiągnięcia innych banków. W kolejnym roku spółka planuje przeznaczyć na dywidendę 60-80% zysków i poruszać się głównie w górnych przedziałach, jak deklaruje wiceprezes Pekao, Tomasz Kubiak.

Plany Banku Pekao S.A. według Michała Krupińskiego

W wywiadzie udzielonym dla PAP Biznes Michał Krupiński mówił o zwiększeniu zysku netto banku w 2020 r. do 3 mld zł. Prezes Pekao uważa, że kluczowe cele spółki zapisane w strategii na 2020 r., czyli wskaźnik poziomu kosztów (C/I) poniżej 40%, wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) 12,5% i 3 mld zł zysku netto są całkowicie realne.

Według Krupińskiego, transformacja banku pozwoli na zwiększenie wyniku z działalności biznesowej w 2020 r. w tempie dwucyfrowym. Analitycy przewidują, że instytucja wypracuje zysk na poziomie 2,7 mld zł, jednak jak zaznacza prezes Pekao, ich „konsensus nie uwzględnia w pełni redukcji kosztów, jaka ma być podjęta w kolejnym roku”.

Źródło: http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2745977,plan-wzrostu-zysku-pekao-do-3-mld-zl-w--20-jest-realistyczny---prezes-(wywiad)

Zmniejszenie liczby osób zatrudnionych ma przynieść oszczędności na poziomie 100 mln zł. Dodatkowo obniżą się też koszty rzeczowe, w tym m.in. umowy informatyczne. Prezes Pekao przewiduje również, że bank zapłaci niższą składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Według Krupińskiego przyszłoroczna kwota należna BFG może być nawet do 100 mln zł niższa niż ta płacona w 2019 r. A wszystko dzięki zmianie struktury finansowania depozytami. Bank chce bardziej zbilansować depozyty korporacyjne i detaliczne, co znacząco wpłynie na poziom indywidualnych składek BFG.

W 2020 r. prezes Pekao spodziewa się przyspieszenia wzrostu w bankowości małych i średnich przedsiębiorstw. Stanie się to m.in. za sprawą zmodernizowanych systemów bankowych. Krupiński przewiduje, że w sektorze MŚP portfel kredytów wzrośnie nawet o 20%. Bankowość detaliczna, podobnie jak i korporacyjna odnotuje wzrost na poziomie dwucyfrowym.

Co jeszcze planuje Pekao na 2020 r.? Instytucja chce się nadal prężnie rozwijać i wspierać Polaków w gromadzeniu i pomnażaniu swoich funduszy. Bank zamierza otwierać corocznie co najmniej pół miliona nowych rachunków. To jak najbardziej realny cel, ponieważ już w 2018 r. Pekao pozyskało ok. 400 tys. nowych klientów. W najbliższych latach bank będzie stawiał na „silną bankowość relacyjną”, jak mówi Michał Krupiński. Prezes Pekao chce przyciągać przede wszystkim młodych konsumentów otwartych na nowości i wśród nich budować świadomość marki.

Bank planuje również rozwój sieci franczyzowej, która będzie wsparciem dla sprzedaży oddziałowej. W wybranych regionach, takich jak Wrocław, Poznań czy Bydgoszcz otworzą się nowe placówki, które wzmocnią lokalne rynki. Placówki franczyzowe odciążą też sieć oddziałową i przejmą zadania operacyjne.

Prezes Pekao podkreśla, że obecny rok jest dla banku czasem przejściowym. Według Kurpińskiego, dopiero w 2020 r. instytucja będzie działała w pełnym wymiarze potencjału i w stabilnym modelu biznesowym.

Mamy ambicję stworzyć organizację opartą na kulturze data-centric z dużo lepszym rozumieniem klienta inspirowanym podejściem GAFA

– tak skomentował na Twitterze przyszłość banku jego prezes.

Pekao S.A. od 90 lat dba o finanse Polaków, udzielając im nie tylko kredytów i pożyczek, ale również angażując się w akcje charytatywne, wspierając stypendystów i emigrantów. Bank z wieloletnią tradycją staje się instytucją coraz bardziej zdigitalizowaną, jednak nadal doceniającą pracowników, klientów i partnerów banku.

polecane: FLESZ: Smartfon zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3