Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Między nami

Wanda Ponikiewska, dr nauk medycznych, specjalista seksuolog i psychiatra

     Jestem już w starszym wieku i od dłuższego czasu choruję na różne schorzenia i biorę różne lekarstwa - dużo. Od pół roku mam kłopoty z powodu silnego pocenia się na całym ciele, które występuje niezależnie od wysiłku, zmiany temperatury, czy noszonego ubioru.
     W tej sprawie byłem u kilku lekarzy, którzy po konsultacji ze mną i zapoznaniu się z przedstawionymi wynikami badań: analiza krwi, prześwietlenie klatki piersiowej, EKG i USG nie byli w stanie ustalić przyczyny. Tylko jeden z lekarzy oznajmił, że przyczyną pocenia mogą być brane lekarstwa, ale żeby się upewnić, należy dokonać badania tych leków.
     W związku z tym zwracam się do Pani doktor o wydanie opinii na ten temat oraz kto i gdzie może przeprowadzić badania chemiczne leków, aby ustalić który powoduje pocenie ciała
- ZAINTERESOWANY.

     Pocenie się lub nadmierna potliwość mają różne podłoże, ale ich wspólną cechą jest osłabienie organizmu spowodowane chorobami, starzeniem się słabnięciem odporności na stres, infekcje, osłabienie reakcji psychicznych i mechanizmów obronnych. Duży współudział w nadmiernej potliwości ma spadek hormonalny oraz osłabienie ośrodków neurowegetatywnych.
     Moja rada jest więc następująca: nie badać pod względem chemicznym poszczególnych leków, gdyż ich skład jest podany na opakowaniu każdego leku. Można więc znając działanie poszczególnych składników, ocenić ich wpływ chociaż pośredni na potliwość pańskiego organizmu. Badania chemiczne są badaniami na ogół drogimi i moim zdaniem nie tędy droga, skoro nie uciekając się do takich metod można w dużym przybliżeniu ustalić, który z leków najbardziej wpływa na tę nękającą Pana dolegliwość.
     Ale jest jeszcze sprawa spadku hormonalnego. Istnieje możliwość zastosowania niedużych dawek hormonu androgenizującego po uprzednim zbadaniu poziomu testosteronu we krwi, prolaktyny i oznaczeniu poziomu PSA. Ponadto niezależnie od tych zaleconych badań przez lekarza proszę badać ciśnienie tętnicze w ciągu dnia, a zwłaszcza w okresie pocenia lub bezpośrednio po. Może ciśnienie krwi jest skaczące, dlatego proponuję przede wszystkim, zanim Pan rozpocznie realizować chociażby niektóre z moich zaleceń, zacząć przyjmować lek o nazwie Atarax w dawce 10 mg 2-3 razy dziennie (lek może przepisać lekarz pierwszego kontaktu, lekarz psychiatra lub seksuolog). Lek ten, niedrogi, ma właściwości przywracania zaburzonych reakcji organizmu, działa skutecznie w dermatozach o podłożu psychicznym, usuwa także przy okazji lęki i działa miejscowo znieczulająco. We wszelkich zaburzeniach tego typu zazwyczaj mamy do czynienia z nadpobudliwością nerwową i lękiem (lęk przed następnym spoceniem się i tak przechodzimy z objawu w objaw).
     Postąpi Pan w sposób dla siebie optymalny, a ja ze swej strony życzę szybkiego pozbycia się tej uciążliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska