Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jak sobie radzą na rynku pracy? „Zauważalny jest pozytywny trend"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Firma zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przede wszystkim zyskuje silnie zmotywowanego pracownika. Są też czynniki ekonomiczne w postaci dofinansowania do wynagrodzenia.
Firma zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przede wszystkim zyskuje silnie zmotywowanego pracownika. Są też czynniki ekonomiczne w postaci dofinansowania do wynagrodzenia. Unsplash/ Rémi Walle
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. – W Polsce ta grupa zawodowa często napotyka trudności w dostępie do rynku pracy – komentuje dla nas Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower. Ekspert zwraca uwagę, że są to osoby, które w pełni wykorzystują daną im szansę, stawiają na rozwój, działają najlepiej, jak potrafią, są otwarte i chętne do współpracy.

Spis treści

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w grudniu 2022 roku w Polsce było 2,3 mln osób z orzeczeniem o niepełnosprawności pobierających świadczenia emerytalno-rentowe, ponad połowę stanowili mężczyźni (51,1 proc.).

– Po wynikach aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami w 2022 i obiecującym początku tego roku można było spodziewać się wzrostu, jednak 2023 rok przyniesie podobny wynik na poziomie około 550 tys. – komentuje dla Strefy Biznesu Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower, lider projektu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. – W Polsce ta grupa zawodowa często napotyka trudności w dostępie do rynku pracy – dodaje.

Wśród najczęściej wymienianych barier na drodze do sukcesu zawodowego osób niepełnosprawnych wymieniane są m.in.:

  • brak aktualnej wiedzy o możliwościach ich zatrudnienia,
  • odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy,
  • obawy pracodawców o częstą nieobecność w miejscu pracy ze względu na stan zdrowia,
  • niewystarczające zmiany w procesie rekrutacji oraz adaptacji na dostępne stanowiska pracy,
  • stereotypy

W tych zawodach najczęściej pracują osoby z niepełnosprawnościami

Jak tłumaczy nam Kubiak, najczęściej osoby z niepełnosprawnościami znajdują zatrudnienie w branżach utrzymania porządku, coraz częściej zauważalne są oferty do call center, gastronomii. – Widać również coraz większe zapotrzebowanie w sektorze IT, administracyjnym i biurowym – wymienia i przypomina, że jeszcze 5-6 lat temu, osoby z niepełnosprawnościami najczęściej były zatrudniane na stanowiska produkcyjne, związane z pakowaniem, czy dozorowaniem.

Pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przede wszystkim zyskuje silnie zmotywowanego, lojalnego pracownika. To osoby, które w pełni wykorzystują daną im szansę, stawiają na rozwój, działają najlepiej, jak potrafią, są otwarte i chętne do współpracy – podkreśla Kubiak.

Ponadto zwraca uwagę na czynniki ekonomiczne w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnościami. Dodatki te różnią się w zależności od stopnia niepełnosprawności kandydata.

Kwestia zarobków osób z niepełnosprawnościami, tak jak w sytuacji wszystkich stanowisk zależy od wielu czynników, takich jak poziom wykształcenia, doświadczenie zawodowe, czy rodzaj wykonywanej pracy – podsumowuje.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu