Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Geopark ma już 10 lat [wideo, zdjęcia]

Lidia Cichocka
Agnieszka, Basia i Tomek zachwycali się  niezwykłymi kształtami nacieków znalezionych w jaskiniach przez  Grzegorza Zielińskiego.
Agnieszka, Basia i Tomek zachwycali się niezwykłymi kształtami nacieków znalezionych w jaskiniach przez Grzegorza Zielińskiego. Dawid Łukasik
Mnóstwa ciekawych rzeczy o geologicznych atrakcjach Kielc można się było dowiedzieć w czasie imprez zorganizowanych przez obchodzący 10-lecie istnienia Geopark.

[galeria_glowna]

- Taki jubileusz to okazja do zaproszenia wszystkich do wspólnej zabawy i jeszcze lepszego poznawanie - mówiła dyrektor Elżbieta Czajkowska. Minioną dekadę dyrektor uznaje za bardzo dobrą. - Udało nam się popularyzowanie a także chronienie tego, co mamy w Kielcach najcenniejsze. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, inne trwają a kolejki do Geocentrum są najlepszym dowodem, że taka placówka była potrzebna. Dla grup wolnych miejsc nie ma już do końca roku, zajęte są terminy w maju i czerwcu przyszłego roku.

O tym, że zainteresowanie geologicznymi atrakcjami jest duże mogli się przekonać prowadzący tematyczne wycieczki, które w niedzielę rano wyruszyły z trzech punktów miasta. Jerzy Jędrychowski poprowadził grupę z Karczówki opisując każdy kamień użyty do budowy kościoła i klasztoru, wiele uwagi poświęcając galenie, z której wykonano figurę św. Barbary. Droga wiodła przez ogród botaniczny w budowie do pałacu biskupów krakowskich i katedry. Wiele osób po raz pierwszy popatrzyło na te obiekty jako te zrobione z kamienia a właściwie z tak różnych kamieni.

Wszystkie trasy spotkały się koło godziny 14 na Wietrzni w siedzibie Geocentrum. Tutaj czekały kolejne niespodzianki. Państwo Chara z gospodarstwa ekologicznego z Jasienia k. zbiornika Hańcza zaprosili do wypieku geociasteczek. Pan Bogdan sam wykonał formy zwierząt, które żyły w dewonie, pani Elżbieta przygotowała ciasto - chętnych do wycinania amonitów, rozgwiazd, łodzików i dekorowania ich nie brakowało. Równie chętnie układano paleo puzzle także z okazami dawno wymarłych zwierząt. Zwiedzano wystawy podziwiając między innymi okazy nacieków jaskiniowych zebrane przez kilkunastoletniego Grzegorza Zielińskiego z Kielc, członka Klubu Miłośników Geologii działającego w Geoparku.

Jak zwykle nie zabrakło chętnych do szlifowania minerałów, bo nie ma to jak o urodzie skał przekonywać się szlifując je do połysku.

W poniedziałek kolejny dzień obchodów połączony z naukowymi wykładami i podziękowaniami dla pracowników. Dzięki ich pasji geologia jest w Kielcach tematem coraz lepiej znanym. A w związku z dużym zainteresowaniem pojawią się zaproszenia na kolejne wycieczki geologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie