Mieszkasz poza miastem? Sprawdź, jaki internet będzie dla Ciebie najlepszy!

Materiał informacyjny - NEXERA SP. Z O.O
Życie na wsi to bliskość natury, a także spokój, cisza i tzw. slow life. Wiele osób wyjeżdża z miasta, aby odpocząć od zgiełku dużych aglomeracji. Na terenach wiejskich mieszka, pracuje i uczy się duża część naszego społeczeństwa, dlatego ważne by i tam możliwy był dostęp do superszybkiej sieci. Mieszkasz poza miastem i nie wiesz, jaki internet wybrać? Zastanawiasz się, czym różni się łącze mobilne od stacjonarnego oraz czy światłowód sprawdzi się także na wsi? Dowiedz się, jaki internet będzie dla Ciebie najlepszy.

Superszybki internet w Twoim domu na wsi – dlaczego nie?
Dzięki szybkiemu internetowi możesz bez problemu pracować, uczyć się i kontaktować z użytkownikami na całym świecie. To narzędzie dostarcza Ci też rozrywkę na najwyższym poziomie i jest największym źródłem informacji. Przyczynia się też do rozwoju społecznego. Każdy z nas powinien mieć stały i równy dostęp do wiedzy oraz możliwości, które daje stabilne łącze. Niestety na mapie Polski wciąż znajdziemy miejsca, w których brakuje dostępu do niezawodnej sieci.

Jeszcze kilka lat temu powolny rozwój infrastruktury sprawiał, że mieszkańcy wsi i małych miasteczek znacznie później mogli korzystać z wielu innowacji technologicznych, w tym także z szybkiego internetu. Na szczęście powszechność stabilnego łącza na terenach wiejskich z roku na rok ulega znaczącej poprawie.

Wszystko to dzięki firmom, które odpowiadają za budowanie i rozwój sieci światłowodowej. Jedną z nich jest NEXERA, która skupia się głównie na terenach pozamiejskich, zapewniając mieszkańcom małych miejscowości dostęp do superszybkiego internetu. Operator hurtowy doskonale wie, że cyfryzacja odgrywa ogromną rolę w rozwoju małych miasteczek i terenów wiejskich. Zapewniając niezawodne, stabilne łącze każdy ma możliwość rozwoju zawodowego, tym samym uzyskując dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej i rozrywkowej.

Mobilny czy stacjonarny – jaki internet wybrać mieszkając poza miastem?
Mieszkańcy wielu terenów pozamiejskich często stają przed wyborem między internetem stacjonarnym a mobilnym. Różnice pomiędzy tymi opcjami są zasadnicze. Użytkownicy sieci stacjonarnych mogą z nich korzystać bez ograniczeń, natomiast w przypadku łącza mobilnego operator sieci komórkowej określa jego limit. Internet stacjonarny trafia do odbiorców za pomocą kabli, a dostęp do niego jest możliwy tylko w konkretnym miejscu, np. w domu lub w biurze. Natomiast użytkownicy sieci mobilnej mogą korzystać z niej wszędzie tam, gdzie mają zasięg komórkowy – poprawne jego działanie uzależnione jest jednak m.in. od warunków pogodowych, liczby stacji bazowych oraz liczby użytkowników.

Wybór internetu poza miastem zależy od naszych oczekiwań oraz od dostępnej sieci w danej okolicy. Przed podjęciem decyzji należy także zwrócić uwagę na prędkość obu wariantów łącza internetowego. W ostatnich miesiącach obserwujemy spadek średniej szybkości transmisji danych komórkowych do 55,41 Mb/s. W przypadku sieci stacjonarnej przeciętna prędkość pobierania danych jest coraz wyższa i obecnie wynosi 161,34 Mb/s. Wolne i niestabilne łącze często uniemożliwia oglądanie dobrej jakości filmów i seriali z platform streamingowych, skuteczną pracę, odrabianie zdalnie lekcji przez kilkoro dzieci na raz czy granie w gry online, szczególnie gdy inni domownicy również korzystają w tym momencie z internetu.

Czy światłowód jest dostępny w mojej okolicy?
Sieci światłowodowe to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najszybszych technologii, która odpowiada również na przyszłe cyfrowe potrzeby użytkowników. Wyróżnia ją także niezawodność i odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Brak dostępu do szybkiego internetu oznacza dla wielu osób wykluczenie cyfrowe. Na szczęście sieć światłowodowa staje się jeszcze bardziej powszechna, dostępna dla coraz większej liczby mieszkańców całej Polski.

W jaki sposób wybrać ofertę internetu światłowodowego? Z kim się skontaktować w sprawie szybkiego dostępu do sieci? Gdzie szukać takich informacji?
W pierwszej kolejności sprawdź interaktywną mapę NEXERY, na której znajdziesz szczegółowe informacje o tym, w których miejscach sieć światłowodowa jest już gotowa oraz gdzie dopiero powstaje. Jeśli jesteś już w zasięgu sieci na mapie NEXERY możesz również zobaczyć, którzy dostawcy internetu świadczą usługi w Twojej okolicy.

W województwie kujawsko-pomorskim jest ich aż 22: RFC Marcin Frątczak, ETH Systemy Komputerowe, Install Projekt, MAXLAN s.c., T-MOBILE POLSKA S.A., Orange Polska S.A., NetSystem Anna Włazik, Marton Media, JAWORNET, Celcom Sp. o.o., POGODNA.NET, Telemedian Płock, STARTNET, UPC + Play, Grupa Cyfrowy Polsat (Plus , Netia), Vectra, NSolve S.C., AKOMP Koronowo, NEW TELEKOM SP Z O O, NET-SPACE, Eltronik „Media” Sp. Z o.o. – Sp.k., Elbonet *.

*Szczegółowa lista operatorów detalicznych świadczących swoje usługi zależna jest od dokładnego adresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie