Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi z doświadczeniem

(bz)
Staż to szansa dla młodych bezrobotnych na zdobycie doświadczenia zawodowego. Stażyści są też mile widziani przez pracodawców.

     Na staż można trafić po zakończeniu nauki. Z reguły jest on bezpłatny. Niektóre firmy starają się jednak docenić stażystę i wypłacić mu pod koniec okresu praktyki premię.
      Zapłaci im urząd
     
W przypadku stażów płatnych konieczne jest już zawarcie umowy, np. zlecenia lub o dzieło albo też umowy o pracę na czas stażu. Ale do podpisania tej ostatniej, choć jest najkorzystniejsza dla młodego człowieka, dochodzi niezwykle rzadko. W takiej sytuacji ma on prawo do pensji minimalnej, jak również do adekwatnego do wymiaru czasu pracy urlopu. Okres praktyk wpisuje mu się też do stażu pracy. Bezrobotnych do 25 roku życia lub absolwentów studiów wyższych do 27 roku życia mogą kierować na staż urzędy pracy. Z reguły trwa on 6 miesięcy, a za każdy przepracowany miesiąc stażyście przysługują dwa dni wolnego. Umowę stażową podpisuje z pracodawcą powiatowy urząd pracy. Zawiera ona spis prac, jakie będzie on wykonywał. Urząd pracy finansuje też stypendium stażowe, w wysokości zasiłku dla bezrobotnych oraz opłaca składki emerytalno-rentowe i wypadkowe.
     Praktyka z językiem
     
Staż można również odbyć zagranicą. Międzynarodowe umowy dotyczące zatrudnienia Polaków w charakterze stażystów podpisały z nami m.in. Niemcy, Francja, Belgia i Szwajcaria. Trwają starania by dołączyły do nich Austria i Portugalia.
     Nasi stażyści traktowani są na równi w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych z pracownikami i obywatelami państwa przyjmującego. Są dwie drogi do zagranicznego stażu. Kontakt z zagranicznym pracodawcą może nawiązać sam stażysta. Kiedy otrzyma obietnicę zatrudnienia, wówczas składa podanie o pozwolenie na wyjazd do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Z kolei WUP, po zaopiniowaniu podania, przekazuje je do Departamentu Współpracy z Zagranicą w resorcie gospodarki i pracy, który wydaje zgodę na wyjazd.
     Drugi sposób to nabór pracowników organizowany przez partnera zagranicznego, którego oferta trafia do WUP. Urząd przeprowadza kwalifikację dokumentów zainteresowanego, biorąc pod uwagę kryteria określone przez pracodawcę. Następnie dokumenty przekazywane są właściwej instytucji państwa, gdzie ma odbyć się staż. I to właśnie tam zapada ostateczna decyzja o przyjęciu kandydatów do pracy.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska