MŚ 2022. Holandia wynudziła, ale pokonała Katar i wygrała grupę A

Krzysztof Kowalski
MŚ 2022. Holandia z siedmioma punktami na koncie wygrała grupę A i z pierwszego miejsca awansowała do 1/8 finału. W swojej trzeciej grze "Oranje" zaprezentowali się mizernie, ale pokonali Katar 2:0 (1:0). Trzecią już bramkę na mundialu zdobył Cody Gakpo.

MŚ 2022. Mecz Holandia - Katar 2:0

Drużyna Louisa van Gaala nie forsowała tempa. Grała ospale i schematycznie, ale na Katar to w zupełności wystarczyło.

Holandia pierwszy raz ukłuła gospodarzy w 26. minucie. Szybką akcję z wymianą podań na jeden kontakt sfinalizował Cody Gakpo. Uderzył mocno i precyzyjnie z piętnastu metrów obok interweniującego golkipera Meshaala Barshama.

BRAMKA HOLANDII NA 1:0:

Krótko po przerwie "Oranje" podwyższyli prowadzenie. Z bliska strzelał Memphis Depay, a do odbitej przez bramkarza piłki dopadł Frenkie de Jong i wpakował ją do siatki. Do katarskiej bramki trafił jeszcze Steven Berghuis, ale gola odwołał arbiter, który podbiegł do monitora, by zobaczyć zagranie ręką Gakpo. W końcówce bliski szczęścia był ponownie Berghuis, jednak po jego strzale z narożnika pola karnego piłka odbiła się od poprzeczki.

BRAMKA HOLANDII NA 2:0:

- W zasadzie zrobiliśmy wszystko, co mieliśmy zrobić. Zawsze może być lepiej, ale zdobyliśmy dwa ładne gole. Jedyny mankament: zbyt ostrożnie rozgrywaliśmy piłkę. Czasami trudno jest grać w koszulce "Oranje", widziałem to po paru piłkarzach. Podobał mi się występ Depaya, miał udział przy obu bramkach - ocenił selekcjoner "Pomarańczowych".

Holandia ukończyła fazę grupową z siedmioma punktami i dorobkiem bramkowym 5:1. Z drugiego miejsca do 1/8 finału awansował Senegal, który pokonał Ekwador 2:1. Katar w roli gospodarza wypadł bardzo słabo. Przegrał wszystkie trzy spotkania. Strzelił tylko jedną bramkę przeciwko Senegalowi, a stracił aż siedem.

Piłkarz meczu: Cody Gakpo