Jakub Stykowski
Dariusz Knopik
Piłkarze MUKS CWZS Bydgoszcz awansowali do Centralnej Ligi Juniorów 17
Piłkarze MUKS CWZS Bydgoszcz awansowali do Centralnej Ligi Juniorów 17 Dariusz Bloch
MUKS CWZS Bydgoszcz pokonał w barażach Błękitnych Wronki i na wiosnę zagra w Centralnej Lidze Juniorów do lat. 17. W pierwszym meczu wygrał 3:0, a w rewanżu było 2:2. To kolejny sukces klubu z ul. Gdańskiej.

Aby zagrać z Błękitnymi Wronki w barażach, bydgoszczanie musieli okazać się najlepsi w regionie kujawsko-pomorskim. W lidze wojewódzkiej MUKS CWZS toczył zacięty bój z Wdą Świecie. Obie wygrały wszystkie mecze, dwa razy remisując 1:1 między sobą, gromadząc po 38 punktów. Zgodnie z regulaminem doszło do spotkania barażowego, pomimo że bydgoski zespół miał zdecydowanie lepszy bilans bramkowy +83 (!), a rywale +46. W nim bydgoszczanie wygrali 1:0.

- Cieszyliśmy się z wygranej i tego, że zagraliśmy na zero z tyłu - wspomina stoper Bartosz Jagła i zaraz dodaje: - Szkoda, że nie wygraliśmy wyżej, bo byliśmy lepsi.

Los w barażu skojarzył bydgoski zespół z Błękitnymi Wronki, którzy okazali się na najlepsi w Wielkopolsce. Pierwszy mecz rozgrywany był w Bydgoszczy. MUKS CWZS wygrał pewnie 3:0 po dwóch golach Krzysztofa Majewskiego i jednym Dawida Mikołajczaka.

- To była pokaźna zaliczka, ale w żaden w sposób nie przesądzała o awansie - mówił trener Łukasz Jankowski. - Zagraliśmy dobry mecze, ale spodziewaliśmy się ciężkiej przeprawy w rewanżu - dodał.

Słowa szkoleniowca się w pełni sprawdziły, bo rywale zagrali bardzo agresywnie, czego nie spodziewali się bydgoszczanie. Efektem takiej postawy były nie tylko stracone dwie bramki do przerwy, ale też kontuzja jednego z piłkarzy MUKS CWZS. Przełom nastąpił kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Wtedy po kolejnym ostrym wejściu zawodnik Błękitnych został ukarany czerwoną kartką. Bydgoszczanie wykorzystali grę w przewadze i doprowadzili do remisu po dwóch golach rezerwowego Jakuba Nawrockiego.

- Nie czuję się żadnym bohaterem - mówił. - W przerwie trener nas mobilizował i mówił, że potrzebne jest skupienie i konsekwencja w grze. W drugiej połowie zagraliśmy dużo lepiej. Moje gole to efekt dobrej gry kolegów i odbiorów piłki w środku pola - dodał.

Po ostatnim gwizdku w ekipie była wielka radość. - Taki był nasz plan - stwierdził Maksymilian Wołczek. - Od początku rundy jesiennej mówiliśmy, że chcemy awansować do CLJ i to nam się udało. Tworzymy fajną ekipę i liczymy, że wiosną też tak będzie. Na razie nie myślimy o meczach z Lechem Poznań, Pogonią Szczecin, Lechią Gdańsk czy Arką Gdynia. Na razie się cieszymy z awansu - dodał pomocnik MUKS CWZS.

To kolejny awans drużyny z klubu z ulicy Gdańskiej. W CLJ 15 utrzymał się zespół prowadzony przez Rafała Krygiera. Teraz awansowała ekipa do CLJ 17. W lidze makroregionalnej zagra drużyna U-18 trenowana przez Daniela Osińskiego.

Warto przypomnieć, że duża część chłopców z ekipy prowadzonej przez trenera Jankowskiego dwa sezony temu walczyła w CLJ 15, ale nie udało się jej utrzymać. Teraz wszyscy wierzą, że tamta lekcja przyniesie pożytek na wiosnę, kiedy bydgoszczanie będą rywalizowali z najlepszymi.

- To jest sukces przede wszystkim chłopaków, a my jako sztab szkoleniowy staramy się im pomagać i wskazywać właściwą drogę - wyjaśnia trener Jankowski. - Chciałbym podziękować za pomoc i wyrozumiałość wychowawczyniom z klas sportowych XI LO w Bydgoszczy, do których uczęszczają chłopcy. To też jest ich sukces - dodaje.

- Cieszymy się z sukcesów naszej młodzieży, bo chyba nie było klubu w województwie, który miałby trzy zespoły w najwyższych ligach juniorów w kraju - podkreśla Tomasz Wierzbicki, prezes MUKS CWZS. - To oczywiście wiąże się z większymi pieniędzmi, które musimy pozyskać do klubu, by zapewnić chłopcom jak najlepsze warunki. To jest pozytywny ból głowy dla zarządu. Już zaczynamy działania, by zbudować jak najlepszy budżet na kolejny rok - zapewnia szef klubu.

KADRA
Bramkarze: Antoni Deja, Igor Kościński, Maksymilian Sławeta, Dominik Stanny, Damian Urbański
Obrońcy: Bartosz Brzószczyk, Oliver Dolski, Wiktor Garczewski, Bartosz Jagła, Michał Jóźwik, Oskar Kalukiewicz, Nikodem Kielich, Kacper Komór, Przemysław Kryza, Konrad Krzysztoforski, Olaf Lewandowski, Jakub Pachnik, Filip Rzepecki, Kacper Supeł, Łukasz Tabisz, Kacper Witkowski
Pomocnicy: Dawid Born, Kamil Buda, Antoni Federowicz, Oliwier Grzelak, Marcin Kaliski, Szymon Lubiński, Krzysztof Majewski, Antoni Mikuła, Patryk Mrozek, Jakub Nęcka, Plaf Ossowicki, Kacper Pliszczyński, Maciej Siwa, Mikołaj Tucholski, Paweł Ungerek, Maksymilian Wołczek, Konrad Zawidzki, Karol Zaborowski
Napastnicy: Marcel Luschyk, Oliwier Kujawa, Kacper Lewandowski, Dawid Mikołajczak, Jakub Nawrocki, Olaf Wojciechowski.