Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum wodociągów w wieży ciśnień na bydgoskim Szwederowie

Maciej Czerniak
Według planów MWiK w wieży ciśnień ma znaleźć się muzeum, ale też kawiarnia.
Według planów MWiK w wieży ciśnień ma znaleźć się muzeum, ale też kawiarnia. Fot. Tytus Żmijewski
Wieża ciśnień na Szwederowie zamieni się w muzeum historii bydgoskich wodociągów.

Oprócz tego w zabytkowej budowli z początku XX wieku będzie można wypić kawę, a po wejściu na szczyt wieży - podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego.

Szwederowo zyska nową atrakcję. W zabytkowej wieży ciśnień, która stoi na skraju Wzgórza Dąbrowskiego, zostaną zgromadzone eksponaty związane z historią wodociągów w Bydgoszczy. Zabytek stanie się jednym z kilku punktów nowej ścieżki edukacyjnej.

Pięć wieków historii
Obecnie zabytek na Wzgórzu Dąbrowskiego jest zarządzany przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Spółka chce uczynić z wieży miejsce, gdzie będzie można zapoznać się z historią Bydgoszczy, a jednocześnie zrelaksować się: - Chcemy przygotować w wieży ekspozycję poświęconą historii bydgoskich wodociągów - mówi Marek K. Jankowiak, rzecznik MWiK. - Zwiedzający mogliby obejrzeć urządzenia, które były używane w przeszłości m.in. do pompowania wody. Wieża ciśnień - wraz ze stacją pomp w Lesie Gdańskim - stałaby się jednym z punktów planowanej ścieżki edukacyjnej.

A warto zauważyć, że bydgoskie wodociągi mają długą i ciekawą historię. W końcu pierwsze urządzenia do transportowania wody pojawiły się w Bydgoszczy już w XV wieku.

Z widokiem na miasto
Oprócz poznawania historii bydgoskich wodociągów, zwiedzający będą mogli się też zrelaksować. - Są plany, by w wieży ciśnień powstała też kawiarenka - mówi Marek K. Jankowiak. - Ponadto na szczycie budowli znalazłby się taras widokowy.

Taras ten, jak twierdzi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, jest wyjątkowy: - To najwyższy punkt na bydgoskim odcinku zbocza pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Z wieży można podziwiać wspaniałą panoramę Bydgoszczy.

Unia pomoże muzeum
Zanim spółka MWiK przejęła budowlę, swoją siedzibę miało tam Stowarzyszenie Artystyczne Wieża Ciśnień. Odbyło się tam nawet kilka interesujących wystaw malarskich.

- Niestety galeria sztuki w wieży nie przetrwała długo. A szkoda, bo to bardzo interesujące miejsce. To w końcu jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w naszym mieście - mówi Jerzy Derenda. - Miejmy nadzieję, że pomysł Miejskich Wodociągów i Kanalizacji wypali.

MWiK ma już opracowane tak zwane studium wykonalności muzeum. W maju spółka będzie starała się o dofinansowanie unijne na tę inwestycję. Budowa wieży według projektu Franza Marschalla rozpoczęła się w 1899 roku i trwała rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska