Muzeum wodociągów w wieży ciśnień na bydgoskim Szwederowie

  Muzeum wodociągów w wieży ciśnień na bydgoskim Szwederowie

  Maciej Czerniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wieża ciśnień na Szwederowie zamieni się w muzeum historii bydgoskich wodociągów.
  Według planów MWiK w wieży ciśnień ma znaleźć się muzeum, ale też kawiarnia.

  Według planów MWiK w wieży ciśnień ma znaleźć się muzeum, ale też kawiarnia. ©Fot. Tytus Żmijewski

  Oprócz tego w zabytkowej budowli z początku XX wieku będzie można wypić kawę, a po wejściu na szczyt wieży - podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego.

  Szwederowo zyska nową atrakcję. W zabytkowej wieży ciśnień, która stoi na skraju Wzgórza Dąbrowskiego, zostaną zgromadzone eksponaty związane z historią wodociągów w Bydgoszczy. Zabytek stanie się jednym z kilku punktów nowej ścieżki edukacyjnej.

  Pięć wieków historii
  Obecnie zabytek na Wzgórzu Dąbrowskiego jest zarządzany przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Spółka chce uczynić z wieży miejsce, gdzie będzie można zapoznać się z historią Bydgoszczy, a jednocześnie zrelaksować się: - Chcemy przygotować w wieży ekspozycję poświęconą historii bydgoskich wodociągów - mówi Marek K.
  Jankowiak, rzecznik MWiK. - Zwiedzający mogliby obejrzeć urządzenia, które były używane w przeszłości m.in. do pompowania wody. Wieża ciśnień - wraz ze stacją pomp w Lesie Gdańskim - stałaby się jednym z punktów planowanej ścieżki edukacyjnej.

  A warto zauważyć, że bydgoskie wodociągi mają długą i ciekawą historię. W końcu pierwsze urządzenia do transportowania wody pojawiły się w Bydgoszczy już w XV wieku.

  Z widokiem na miasto
  Oprócz poznawania historii bydgoskich wodociągów, zwiedzający będą mogli się też zrelaksować. - Są plany, by w wieży ciśnień powstała też kawiarenka - mówi Marek K. Jankowiak. - Ponadto na szczycie budowli znalazłby się taras widokowy.

  Taras ten, jak twierdzi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, jest wyjątkowy: - To najwyższy punkt na bydgoskim odcinku zbocza pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Z wieży można podziwiać wspaniałą panoramę Bydgoszczy.

  Unia pomoże muzeum
  Zanim spółka MWiK przejęła budowlę, swoją siedzibę miało tam Stowarzyszenie Artystyczne Wieża Ciśnień. Odbyło się tam nawet kilka interesujących wystaw malarskich.

  - Niestety galeria sztuki w wieży nie przetrwała długo. A szkoda, bo to bardzo interesujące miejsce. To w końcu jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w naszym mieście - mówi Jerzy Derenda. - Miejmy nadzieję, że pomysł Miejskich Wodociągów i Kanalizacji wypali.

  MWiK ma już opracowane tak zwane studium wykonalności muzeum. W maju spółka będzie starała się o dofinansowanie unijne na tę inwestycję. Budowa wieży według projektu Franza Marschalla rozpoczęła się w 1899 roku i trwała rok.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy