MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka na dzwony

Mariusz Strzelecki
Nieszawa znalazła się na trasie koncertowej Festiwalu Tour de Carillon. Taki sam koncert zaplanowano też w Aleksandrowie.

- Carillon po francusku oznacza grę dzwonów i jest jednym z największych instrumentów muzycznych. Składa się z dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury - informuje Wanda Wasicka z Urzędu Miasta w Nieszawie. W nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne. Większość carillonów znajduje się na wieżach, kościelnych lub świeckich.

W Polsce istnieją tylko dwa, w Gdańsku. Funkcjonują też carillony mobilne, jednak jest ich niewiele. W naszym kraju carillon mobilny gościliśmy tylko jeden raz, w 2006 roku. Koncerty podczas Festiwalu Tour de Carillon będą się odbywały na instrumencie z Pragi, który jest największym na świecie mobilnym carillonem. Zbudowany jest z 57 dzwonów o wadze od 5 do 860 kg. Instrument zainstalowany jest na samochodzie ciężarowym.

Nieszawski koncert

odbędzie się w sobotę 16 bm., na placu Kazimierza Jagiellończyka. Początek imprezy o godz. 20.00. W naszym powiecie takie koncerty odbędą się tylko w Nieszawie i w Aleksandrowie Kujawskim. Koncert będzie trwał ok. godziny. Usłyszymy standardy muzyki poważnej, rozrywkowej, a także filmowej. Podczas imprezy w Nieszawie, wystąpi Nieszaw-ska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Romana Organiściaka. Na carillonie będzie grała Monika Kaźmier-czak,

wybitna carillonistka

z Gdańska. Wydarzeniem tej imprezy będą prawykonania utworów skomponowanych specjalnie na festiwal przez Magdalenę Cynk.

Aleksandrowski koncert odbędzie się 22 bm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska