Mycie piekarnika: jak i czym wyczyścić piekarnik?

Materiał promocyjny Kaercher
Dowiedz się, jak i czym bezpiecznie wyczyścić swoje urządzenie do pieczenia tak, żeby znowu wyglądało jak nowe. Czyszczenie piekarnika nie należy do przyjemnych czynności, a dostępne w sklepach detergenty wcale nie sprawiają, że ta praca staje się przyjemna. Składniki zawarte w preparatach do czyszczenia piekarników działają silnie, ale i drażniąco. Nie musisz ich jednak stosować.

Domowe sposoby czyszczenia piekarnika

Wśród domowych sposobów na usuwanie zabrudzeń i przypaleń z piekarnika wymienia się dwie często stosowane substancje:

• sodę oczyszczoną
• i ocet.

Kiedy i w jaki sposób ich używać? Uwaga - przed przystąpieniem do czyszczenia piekarnika domowymi sposobami takimi jak ocet i soda, należy wypróbować mieszaninę na jego niewielkim elemencie aby sprawdzić czy roztwór nie jest zbyt agresywny i czy nie dojdzie do zniszczenia sprzętu.

Obecnie produkuje się piekarniki wyposażone w systemy czyszczenia. Są więc urządzenia z pyrolizą i wkładami katalicznymi oraz sprzęty samoczyszczące stosujące parę wodną. Nadal jednak nasz piekarnik będzie potrzebował co jakiś czas gruntownego sprzątania.

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania, mając możliwość zastosowania pyrolizy? Pyroliza polega na zwęglaniu tłuszczu i innych pozostałości osadzających się na ściankach i tackach urządzenia. Po włączeniu odpowiedniego programu piekarnik rozgrzewa się do temperatury 500°C. Cały brud ulega spopieleniu, a naszym jedynym zadaniem jest usunięcie resztek szmatką z wnętrza urządzenia.

Podobnie wygląda oczyszczanie piekarnika z wkładami katalicznymi. Różnica polega jednak na tym, że przy wkładach piekarnik czyści się podczas normalnej pracy i zwęgla tłuszcz przy niższej temperaturze niż robi to pyroliza. Wkłady katalityczne pobierają mniejsze ilości energii, jednak nie zawsze dokładnie doczyszczają trudne zabrudzenia.

Skoro mowa już o sprzętach z pyrolizą i wkładami katalitycznymi, warto wspomnieć też o piekarnikach z funkcją AquaClean (nazywaną również HydroClean lub SteamClean). Jeśli chcemy wyczyścić przypalony piekarnik, wlewamy wodę do pojemnika i wstawiamy go do urządzenia. Ustawiamy funkcję automatycznego czyszczenia (funkcja ta działa przez 30 minut wytwarzając temperaturę 70°C) i czekamy, aż para wodna rozpuści zabrudzenia. Następnie przecieramy wnętrze ściereczką i możemy ponownie używać piekarnika. Tym razem lśniąco czystego.

Przejdźmy jednak do domowych i często wykorzystywanych sposobów oczyszczania piekarnika. Stosujemy je wtedy, kiedy piekarnik wymaga dodatkowego i bardziej gruntownego sprzątania i w urządzeniach bez automatycznych programów czyszczących.

Jak wyczyścić elektryczny piekarnik z termoobiegiem?

Czy soda oczyszczona i ocet rzeczywiście skutecznie radzą sobie z usuwaniem uporczywych zabrudzeń? Sprawdźmy dlaczego, nie zawsze poradzą sobie z tłuszczem i przypaleniami i jakie „szkody” mogą wyrządzić w naszym piekarniku.

Soda do czyszczenia piekarnika

Przy użyciu gęstej pasty z sody (3-4 szklanki proszku wymieszane z odpowiednią ilością wody) rzeczywiście możemy wygrać z niektórymi zabrudzeniami.

Jak umyć szybę w piekarniku od środka? Rozprowadźmy na niej sodową pastę i odczekajmy kilka minut. Następnie przetrzyjmy szybę wilgotną szmatką, usuwając sodę. Choć proszek powinien poradzić sobie z usunięciem zaschniętych zabrudzeń, może niestety porysować powierzchnię (na szybie utworzą się mikrorysy).

Soda nie wykazuje właściwości antybakteryjnych i słabo doczyszcza tłuste plamy. Proszek jest bezpieczny w użyciu i nie powoduje nieprzyjemnego zapachu, jednak czyszczenie nim wnętrza piekarnika z termoobiegiem wymaga sporo czasu i nakładu pracy.

Ocet do czyszczenia piekarnika

Czym czyścić piekarnik w środku? Do oczyszczania wnętrza piekarnika stosuje się ocet w roztworze wodnym w proporcji 1:1. Mieszanina poradzi sobie z usuwaniem zaschniętego i przypalonego tłuszczu.

Jak wyczyścić piekarnik octem? Roztworem szorujemy zabrudzone przestrzenie, a na koniec przecieramy je wilgotną szmatką, żeby usunąć pozostałości domowego detergentu. Choć ocet rozpuszcza zapieczony brud, pozostawia dość intensywny zapach. Substancja nie zabija też wszystkich bakterii.

Łącząc sodę z octem przygotujemy mieszankę do czyszczenia blachy z piekarnika. Żeby taki domowy preparat zadziałał, rozsmarowujemy go na blasze i zostawiamy np. na całą noc. Rano przemywamy blachę zmywakiem i spłukujemy mieszaninę. Większość zabrudzeń powinno z niej zniknąć.

Płyn do mycia naczyń do czyszczenia piekarnika

Piekarnik możemy doczyszczać również płynem do mycia naczyń. Detergent powinien poradzić sobie z domyciem świeżych, tłustych zabrudzeń. Zapieczony tłuszcz będziemy jednak musieli szorować, a do trudno dostępnych miejsc nie dostaniemy się ze zmywakiem czy szmatką.

Po myciu piekarnika płynem do naczyń musimy dokładnie spłukać środek. W innym przypadku przy pieczeniu zapach płynu będzie uwalniał się do potrawy.

Jak szybko i bez szorowania wyczyścić mocno przypalony piekarnik?

Istnieje sposób, który pozwoli nam szybko, efektywnie i całkowicie bezpiecznie doczyścić piekarnik. Nie musimy przy tym używać żadnych specjalnych środków ani domowych mieszanek.

Czym czyścić przypalony piekarnik? Parą wodną pod wysokim ciśnieniem.

Przy użyciu poręcznej parownicy w kilka chwil przywrócimy naszemu piekarnikowi pierwotny wygląd. Para o temperaturze prawie 100°C wytwarzana pod dużym ciśnieniem dokładnie dociera nawet w trudno dostępne miejsca i „wypłukuje” z nich brud. A wszystko to bez użycia żadnych chemikaliów.

Gorąca para nie tylko doskonale radzi sobie z usuwaniem tłuszczu i zapieczonego brudu, ale też skutecznie zabija bakterie. Efekt? Idealnie czysty piekarnik bez wysiłku i straty czasu.

*

fot.: Parownice (myjki i mopy parowe) do usuwania tłuszczu i zapieczonego brudu >>

Wybrane modele parownic do czyszczenia piekarników

Jak szybko umyć piekarnik? Korzystając z parownicy w kilka chwil możemy pozbyć się brudu, który do tej pory z trudnością musieliśmy doczyszczać. Wygodna w użyciu parownica przyda nam się nie tylko do sprzątania piekarnika.

Podstawowa wersja parownic Kärcher SC 1 charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i dlatego doskonale nadaje się do szybkiego czyszczenia małej kuchni i łazienki. Model wyposażono w dyszę power docierającą do trudno dostępnych miejsc i skutecznie odspajającą brud. Dyszą bez problemu dostaniemy się do szczelin i narożników piekarnika, dokładnie je oczyszczając.

Parownicę wyposażono w dodatkową powłoczkę z mikrofibry, która umożliwia czyszczenie płaskich powierzchni. Bez problemu umyjemy nią wewnętrzną szybę piekarnika i blachy.

Jeśli poszukujemy sprzętu, który dokładnie doczyści wszystkie urządzenia AGD w naszej kuchni, parownica SC1 EasyFix Premium Home okaże się dla nas idealnym wyborem. Ten model podobnie jak poprzedni charakteryzuje się małymi rozmiarami. Ma jednak wielkie możliwości.

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania lub sterylnie umyć podłogę? Przedstawiono w poniższym materiale wideo:

Parownica z systemem EasyFix świetnie sobie z tym poradzi. Mocna para dotrze nawet w trudno dostępne miejsca. Dzięki powłoczce z mikrofibry doczyścimy blachy i całe wnętrze piekarnika. A z zestawem do czyszczenia podłóg dokładnie umyjemy każdą powierzchnię, usuwając z niej brud i bakterie.

Model parownicy Kärcher SC 4 EasyFix Premium Home ułatwi nam nie tylko czyszczenie piekarnika czy mycie podłóg. Z tym sprzętem wyprasujemy nawet ubrania. Potrzebujemy pomocy w dokładnym umyciu łazienki? Nic prostszego. Zakładamy okrągłą szczotkę, żeby wyczyścić płytki, a cienką dyszą myjemy armaturę. Nakładką z mikrofibry polerujemy lustro i glazurę, a zestawem do czyszczenia podłóg usuwamy brud z terakoty.

Akcesoria ułatwiające czyszczenie piekarnika

Żeby jak najłatwiej i najefektywniej wyczyścić piekarnik, wykorzystujemy specjalne akcesoria do parownicy.

Blachę z piekarnika umyjemy szeroką szczotką, która skutecznie usunie zapieczony tłuszcz i oczyści tackę z bakterii. Wystarczy tylko mocny wyrzut pary, by po chwili blacha lśniła już czystością.

Do czyszczenia szyby w piekarniku przyda się nam nakładka na dyszę z mikrofibry. Tą praktyczną powłoką umyjemy nie tylko wewnętrzną część szyby, ale doczyścimy też uporczywy brud na płycie indukcyjnej. Usuniemy przy tym większość bakterii, które bytują na kuchence.

• Jeśli potrzebujemy dokładnego doczyszczenia piekarnika, świetnie sprawdzą się w tym przypadku węże parowe i cienkie dysze docierające w trudno dostępne miejsca. Z ich pomocą dostaniemy się w zakamarki piekarnika, doczyszczając niewidoczny brud i wypłukując go ze szczelin.

Do czego jeszcze wykorzystać parownicę?

Wiemy już, czym skutecznie i dokładnie umyć piekarnik w środku. Parownice Kärcher radzą sobie też świetnie i z innymi zadaniami. Urządzenia czyszczą każdą powierzchnię w całym domu, usuwając prawie 100% bakterii.

Z ich pomocą możemy też wyprasować i odświeżyć ubrania, a nawet usunąć tapetę i resztki kleju ze ścian. Bez obaw o bezpieczeństwo i zdrowie naszej rodziny dokładnie umyjemy podłogi, nie stosując do tego żadnych detergentów.

Szczotkami i wymiennymi ściereczkami usuniemy uporczywy osad z armatury łazienkowej, wypolerujemy płytki i lustra i dokładnie wyczyścimy muszlę klozetową i kabinę prysznicową.

Sprzęt do czyszczenia piekarnika, płytek, armatury i do prasowania w jednym? Tak, z parownicą Kärcher wykonamy wszystkie domowe zadania.

• Żelazko ze stopą ze stali szlachetnej wytwarza wysokie ciśnienie i pozwala prasować ubrania nawet 2 razy szybciej niż przy użyciu tradycyjnego żelazka. A oprócz tego skutecznie pozbywa się bakterii. Dlatego doskonale sprawdzi się w każdym domu, gdzie mieszkają małe dzieci lub osoby ze skłonnością do alergii.

• Potrzebujemy odświeżenia garderoby długo wiszącej w szafie? Wystarczy kilka wyrzutów pary, żeby tkaniny odzyskały swoją świeżość i były gotowe do założenia.

Parownica to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy utrzymać nasz dom w czystości i skutecznie pozbywać się kurzu.

• Para wodna usuwa bakterie i kurz, nie unosząc go do góry. Pyłki nie fruwają w powietrzu, dzięki czemu domowe powietrze staje się czystsze. W kilka minut parownicą możemy wypolerować okna, sprzątnąć kurz z szafek i na błysk umyć podłogę. Parownica przyda nam się też do odświeżenia kanapy czy foteli.

Czytaj także: Usuwanie tłustych zabrudzeń za pomocą pary - poradnik krok po kroku >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie