Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co oszczędzamy? Na przyjemności

pek
Aż 67 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać na przyszłość
Aż 67 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać na przyszłość sxc
Tak wynika z badania Banku Millennium. 38 proc. osób wskazało, że odkłada pieniądze właśnie z myślą o przyjemnościach.

Pozostałe 26 proc. uczestników sondy gromadzi oszczędności bez określonego przeznaczenia - na przyszłość, a 19 proc. zabezpiecza się na tak zwaną „czarną godzinę”. Zakup mieszkania i edukację dzieci jako cel oszczędzania wskazało odpowiednio 12,7 proc. i 4,5 proc. ankietowanych.

Na co odkładamy? Różnie

Połączenie oszczędzania z myślą o przeznaczeniu zgromadzonych środków na przyjemności to skuteczny motywator do regularnego odkładania choćby niewielkich kwot. Równie ważne jest wyznaczenie sobie konkretnego celu. Dane Banku Millennium wskazują, że osoby korzystające z celowych kont oszczędnościowych chętniej precyzują, na co chciałyby w przyszłości wydać odłożone pieniądze. 68 proc. z nich wybiera jeden z celów zaproponowanych przez bank - najczęściej jest to emerytura (16 proc.), podróże (13 proc.), nieprzewidziane wydatki (12 proc.), edukacja dziecka (9 proc.) oraz kupno samochodu (8 proc.). Co trzeci pytany korzysta z możliwości samodzielnego określenia celu. Osoby te deklarują między innymi oszczędzanie na ślub, wesele czy komunię, własny biznes lub „wielki cel”. Cześć klientów odkłada pieniądze dla rodziny, nazywając wręcz cel imieniem bliskiej osoby.

Zdefiniowanie celu oszczędzania, najlepiej kojarzącego się z czymś przyjemnym, może pomóc w wyrobieniu w sobie nawyku odkładania choćby niewielkich kwot. Systematyczność jest nawet ważniejsza niż oprocentowanie.  Jak mówi Warren Buffett, amerykański inwestor, przedsiębiorca i filantrop - nie oszczędzaj tego, czego uda Ci się nie wydać, ale wydawaj to, co Ci zostanie po odłożeniu.

- W oszczędzaniu najważniejsza jest regularność i właściwe nawyki. Jednak zwłaszcza dla tych, którzy takie nawyki dopiero w sobie kształtują, istotna jest elastyczność produktu. Optymalnym rozwiązaniem dla początkujących jest konto oszczędnościowe, które z jednej strony pozwala pomnażać oszczędności, a z drugiej umożliwia swobodny dostęp do środków - tłumaczy Marek Ubysz, kierujący wydziałem produktów oszczędnościowych w Banku Millennium.

Oszczędzanie nie oznacza sknerstwa

Współcześnie oddziałuje na nas nieprzebrana ilość pokus i możliwości wydawania pieniędzy. Dlatego odłożenie choć części dochodu postrzegane jest jako trudne. Oszczędzanie nie oznacza jednak odcięcia od „świata konsumpcji”, ale zapanowanie nad nim – choćby przez wyrobienie w sobie nawyku regularnego odkładania małych kwot na początku miesiąca. Po upływie pewnego czasu, przy korzystaniu z odpowiednich usług bankowych, zgromadzona suma może mile zaskoczyć.

Badania CBOS wskazują, że aż 67 proc. Polaków uważa, że warto oszczędzać na przyszłość. Na poziomie deklaracji jesteśmy zatem racjonalni i przewidujący. Analiza struktury aktywów zgromadzonych w Banku Millennium jednoznacznie wskazuje, że za deklaracjami stoją także czyny. Połowa klientów posiada oszczędności. Co trzeci z nich – łącznie 400 000 osób - aktywnie korzysta z coraz bardziej popularnego konta oszczędnościowego, a środki zgromadzone na tego typu produktach wzrosły od początku roku o ponad 20%, zbliżając się do poziomu aktywów zdeponowanych na tradycyjnych lokatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska