MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NA GORĄCO

Redakcja
Jacek Deptuła

Premier Jarosław Kaczyński często opowiada niemądre rzeczy, ale wczorajsze popisy prezesa - o ironio - Prawa i Sprawiedliwości biją rekordy prawnej arogancji i nonsensu. Najpierw Kaczyński oświadczył, że w Dolinie Rospudy... rozstrzygają się losy Polski. Bo do tej pory ambitne plany cywilizacyjnego rozwoju pod rządami PiS blokowali różni terroryści z Rospudy oraz łze-europejczycy.

Zapytany o losy ustawy lustracyjnej, premier powiedział, że "nie jest świnią i nie chce niczyjej krzywdy". Wypada uwierzyć na słowo, mimo że istotę prawa zaczerpnął zapewne z komedii "Sami swoi" : sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po jego stronie. Jeszcze później pan premier wschodzącego mocarstwa wysłał Trybunał Konstytucyjny na przysłowiowe drzewo mówiąc, że ustawa lustracyjna ma sens tylko wówczas, jeśli nie będzie podlegała... ocenie tendencyjnych sędziów. Błyskotliwie zapowiedział, że zgodnie z prawem skieruje orzeczenie Trybunału do druku "niezwłocznie". Czyli najpewniej po 15 maja...

Wydawałoby się, że są jakieś granice zdrowego rozsądku i szacunku dla prawa, przynajmniej ze strony najważniejszych osób w państwie. Ale nie, wszelkiej maści "głupcy z tytułami naukowymi" - jak mówił marszałek Sejmu Ludwik Dorn - nie będą bruździć jedynie słusznej władzy.

Z wczorajszej lekcji udzielonej Polakom przez premiera płyną trzy wnioski. Pierwszy: orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pod rządami braci Kaczyńskich nie są ostateczne. Wniosek drugi: jeśli prawo jest dla obywatela niewygodne - należy je, jak premier, łamać. I po trzecie: jeśli Jarosław Kaczyński nie podpisze dziś do druku wyroku TK, czeka nas gigantyczne zamieszanie. Zamieszanie, które powinno skończyć się postawieniem premiera przed Trybunałem Stanu za złamanie Konstytucji.
Tyle że Trybunał Stanu też może panu premierowi nagwizdać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska