Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na olej roślinny

Maryla Rzeszut
Prezes grudziądzkiego MZK Marek Sikora  uważa, że unijny test autobusu na biopaliwo  opłaci się miastu i firmie.
Prezes grudziądzkiego MZK Marek Sikora uważa, że unijny test autobusu na biopaliwo opłaci się miastu i firmie. Maryla Rzeszut
Przez rok jeden neoplan MZK w Grudziądzu jeździć będzie na biopaliwo, w ramach programu badawczego Unii Europejskiej.

     - Autobus już jest przygotowany, czekamy tylko na odpowiednia pogodę, ponieważ biodiesel, jakiego użyjemy nie może być stosowany w temperaturze poniżej 0 stopni - _informuje prezes MZK w Grudziądzu Marek Sikora - _przerobienie neoplanu jest proste, wymaga jedynie wymiany węży paliwowych. Odpowiednie biopaliwo kupimy w Niemczech i będziemy je trzymać w zajezdni MZK w Mniszku. Mamy akurat jeden wolny zbiornik. Różnicę w cenie paliwa pokryjemy ze środków Unii Europejskiej. Testy nic nie będą nas kosztować, a zaprocentują promocją miasta i załadu oraz dodatkowymi punktami przy ubieganiu się o fundusze unijne.
     **_Z flagą Unii zapachem frytek
     Jak tylko się ociepli, autobus ruszy w miasto, a wyróżniać się będzie spośród innych umieszczonymi na nim reklamami programów Unii Europejskiej i oczywiście biodiesla. No i - jak niektórzy żartują - ekologicznymi spalinami o zapachu frytek, bo olej roślinny (rzepakowy i z innych roślin) przetwarzany w specjalnych rafineriach na biodiesel, pochodzi z...kuchni restauracji oraz ze zwykłych, domowych!
     Nie wylewa się go do zlewu, lecz do pojemników, odbieranych przez pracowników firmy zajmującej się odzyskiwaniem oleju roślinnego. W austriackim Grazu, gdzie na jednodniowym szkoleniu (z tamtejszego programu Ekoprofit) przebywał prezes MZK Marek Sikora oraz kierownik Wydziału Inżynierii i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego Mirosław Jagodziński, w samym tylko sektorze odzyskiwania oleju roślinnego (z sieci McDonalda i innych, a także gospodarstw domowych), w firmach skupu oraz w rafinerii wytwarzającej biodiesel zatrudnia się około 25. 000 osób.
     Nie tylko Grudziądzowi, ale Polsce daleko do takich rozwiązań, jednak pierwszy krok trzeba wykonać. Grudziądz, wraz z takimi miastami jak Bratysława, Wilno i Kowno oraz jedno z włoskich miast na Krecie, uczestniczy w tym programie badawczym. Zainstalowany w autobusie komputer będzie śledzić i rejestrować wszystkie niezbędne parametry.
     
Dwa pionierskie miasta
     **Do testów, nadzorowanych przez Europejskie Centrum Energii Odnawialnej w Gdańsku, wybrano w Polsce tylko dwa miasta (także Olsztyn), w których sprawdzi się wpływ biopaliwa na eksploatację pojazdów, opracuje normy na to paliwo w Polsce oraz spopularyzuje ekologiczny biodiesel.
     - _Rzeczywiście wydziela mniej szkodliwych spalin
- podkreśla Marek Sikora - jak tlenki siarki, sadza czy tlenek węgla. Chętnie będziemy promować potrzebę uprawiania roślin do produkcji biopaliwa, które umożliwi choć
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska