Na tropach toruńskich masonów

  Na tropach toruńskich masonów

  Karina Bonowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Czy na kamienicy przy ulicy Piernikarskiej znajdują się symbole masońskie?

  Czy na kamienicy przy ulicy Piernikarskiej znajdują się symbole masońskie?

  Kielnia i cyrkiel, symbolika masońska dla laików
  Czy na kamienicy przy ulicy Piernikarskiej znajdują się symbole masońskie?

  Czy na kamienicy przy ulicy Piernikarskiej znajdują się symbole masońskie?

  Aleksandra Mierzejewska
  Aleksandra Mierzejewska

  Aleksandra Mierzejewska

  Wolnomularstwo, pilnie strzegące swych tajemnic i symboli wtajemniczenia, od lat fascynuje laików. Do dziś pozostaje zagadką, czy masoni nie zostawili przypadkiem swojego śladu na elewacji kamienicy przy ul. Piernikarskiej w Toruniu.

  Wolnomularstwo jako częściowo utajniony ruch etyczny od początków swego istnienia wyrażał swoje idee za pośrednictwem rozbudowanej symboliki. Szczegółowe informacje na temat symboliki i obrzędów wolnomularskich stanowią tajemnicę, którą członkowie lóż masońskich mieli obowiązek zachowywać.

  Tajemnica średniowiecznych mularzy

  Symbolika wolnomularska, choć nie do końca jednoznaczna, odwoływała się przede wszystkim do chrześcijaństwa, ale także do narzędzi dawnych mularzy.

  - Część symboliki przyjętej przez wolnomularzy sięga czasów średniowiecza i jest związana z wykonywanymi przez nich pracami przy wznoszeniu świątyń - wyjaśnia Aleksandra Mierzejewska z Muzeum Okręgowego w Toruniu, która przygotowuje wystawę na temat masonerii. - Są to m.in. kielnia, cyrkiel oraz młot.

  Powyższe symbole odwołują się do "budowania" jako jednego z najważniejszych celów masona. Symbolika masońska czerpie także z tradycji różokrzyżowców, starożytnych misteriów inicjacyjnych, mitów solarnych i pitagorejskich.

  Cyrkiel i węgielnica

  Bardzo duża część symboliki ma pochodzenie chrześcijańskie i gnostyczne, a niektóre symbole są zapożyczone z symboliki rycerskiej. - Cyrkiel symbolizuje jedno z Trzech Wielkich Świateł - mówi Aleksandra Mierzejewska. - To też symbol sił twórczych Boga i człowieka, symbol mądrości, wiedzy, rozumu i aktywności oraz miłości braterskiej. To też symbol Kosmosu i granic wskazujących możliwości człowieka - tłumaczy. - Z kolei cyrkiel i węgielnica splecione ze sobą stanowią markowy znak wolnomularstwa, najczęściej w pole pomiędzy nimi wpisywana jest litera "G". Do tego dochodzi sznur z chwostami, który jest symbolem jedności masońskiej - dodaje.

  Śladami toruńskich masonów

  Symbole masońskie na pewno figurują na klasycystycznej elewacji gotyckiej kamienicy z XV w., która mieści się przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu. Była ona siedzibą loży masońskiej "Pod Pszczelim Ulem" ("Zum Bienenkorb").
  - "Zum Bienenkorb" w 1829 r. kupiła działkę wraz z kamienicą przy ul. Łaziennej 18 - mówi Aleksandra Mierzejewska. - We wrześniu 1937 r. po likwidacji loży kamienica została sprzedana za 33 tys. zł mistrzowi rzeźnickiemu - Karolowi Wakarecemu, który przeniósł prawo własności na ówczesny kościół św. Jana, a sam budynek przekazał prałatowi ziemskiemu. Obecnie mieści się tu Kuria Diecezji Toruńskiej.
  Na elewacji budynku kurii można zauważyć sznury z chwostami, które są bardzo popularnym symbolem masonerii. Zagadką pozostają jednak symbole na elewacji kamienicy na rogu ul. św. Jakuba i Piernikarskiej. Czy mamy do czynienia z symboliką masońską?
  - Trudno powiedzieć - przyznaje Aleksandra Mierzejewska. - Rzeczywiście, da się tam dostrzec symbole, które można uznać za wolnomularskie. Znajdziemy tam głowicę kolumny, zamkniętą księga, półotwarty cyrkiel przecinający kątomierz oraz gałązki dębowe. Niestety, wyłącznie na podstawie symboliki nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest ona masońska.
  Czy toruńscy wolnomularze zostawili swój ślad na kamienicy przy ul. Piernikarskiej? Póki co, pozostaje to zagadką.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo