Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabożeństwo majowe 2021 na żywo dzisiaj. Gdzie obejrzeć transmisję w internecie?

Redakcja
Przemysław Świderski
Maj to miesiąc szczególnych nabożeństw w Kościele katolickim. W maju wierni intensywniej modlą się za wstawiennictwem Matki Bożej. W kościołach lub przed przydrożnymi kapliczkami odbywają się nabożeństwa majowe, które polegają na odmówieniu Litanii loretańskiej oraz śpiewaniu pieśni maryjnych. Można obejrzeć je na żywo w internecie. Parafie transmitują nabożeństwa na Youtubie.

Nabożeństwa majowe - wezwania do Matki Bożej

W Polsce istnieje tradycja spotykania się na nabożeństwach majowych przy przydrożnych kaplicach. Pandemia zaburzyła ten zwyczaj w ubiegłym roku. Łagodzone obostrzenia w 2021 roku i postępujące szczepienia mogą sprawić, że Polacy znów zaczną wspólnie "śpiewać majowe".

"Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne", wspomina Archidiecezja Krakowska.

Archidiecezja przywołuje również słowa ks. Dominika Ostrowskiego, sekretarza Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który przypomniał, że „nie można dokładać dodatkowych wezwań (np. „Królowo świata”) tylko dla dokończenia symetrycznej frazy melodycznej”. – W litaniach priorytetem jest tekst modlitwy, a nie melodia, dlatego należy promować lub komponować takie melodie litanii, które nie zakładają parzystej liczby wezwań.

Msza święta i nabożeństwo majowe 2021 na Youtube

Nabożeństwo majowe online, godzina 17:00, Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Nabożeństwo majowe na żywo, godzina 18:00, Parafia Świętej Antoniego z Padwy w Krakowie – Bronowicach

Nabożeństwo majowe w internecie, godzina 19:00, Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze

Papież Franciszek nabożeństwach majowych podczas audiencji generalnej

"Miesiąc maj, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie jest Wam szczególnie bliski. Zgodnie z tradycją Waszych ojców, gromadzicie się w kościołach, domach, a także przed obrazami i figurami Matki Bożej, umieszczonymi na placach, skrzyżowaniach dróg oraz w przydomowych kapliczkach, po to, aby kontemplować Jej piękno, miłość i dobroć. Niech Dziewica Niepokalana, wyzwoli ludzkość z dramatu pandemii oraz prowadzi Waszą Ojczyznę i Wasze rodziny do Swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Z serca Wam błogosławię".

Nowe wezwania Litanii loretańskiej

Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 r. zatwierdziła polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania:

  • „Matko miłosierdzia”,
  • „Matko nadziei”,
  • „Pociecho migrantów”.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., brzmią w języku polskim kolejno: „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Wezwanie „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu (po wezwaniu „Matko łaski Bożej”), będzie znajdować się w nowym miejscu.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska