Nadleśnictwo Solec Kujawski

Alina Siedlecka przy współpracy z Iwoną Skrzypińską - pracownikiem UMiG Solec Kujawski
A przecież las ma służyć nam wszystkim... A. Siedlecka
Jedno z 27 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Leży w samym sercu Puszczy Bydgoskiej na terenach gmin: Solec Kujawski, Nowa Wieś, Rojewo, Złotniki Kujawskie, Pakość i Łabiszyn. Zajmuje blisko 15 tys. ha, a swoim zasięgiem obejmuje 38 tys. ha. Dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zwyczajna.
Nie takie ślady pobytu człowieka w lesie, chcielibyśmy spotykać
Nie takie ślady pobytu człowieka w lesie, chcielibyśmy spotykać
J. Fiderewicz

Nie takie ślady pobytu człowieka w lesie, chcielibyśmy spotykać

(fot. J. Fiderewicz)

Lasy naszego regionu poza swoją funkcją produkcyjną, służą okolicznym mieszkańcom jako miejsce wypoczynku. Zmęczeni pracą, nauką, hałasem, korzystając z czasu wolnego, z przyjemnością jedziemy na łono przyrody odetchnąć świeżym powietrzem.

Czy wiemy dlaczego las pomaga nam zregenerować siły?

A przecież las  ma służyć nam wszystkim...
A przecież las ma służyć nam wszystkim...
A. Siedlecka

A przecież las ma służyć nam wszystkim...

(fot. A. Siedlecka)

- 60-letnia sosna produkuje tyle tlenu, ile wynosi dobowe zapotrzebowanie 3 osób.

- Drewno trwale wiąże węgiel, zmniejszając koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Wielkość zakumulowanego węgla przez 1 ha drzewostanu w ciągu roku wynosi 4.5 tony.

- Drzewa i krzewy wytwarzają substancje bakteriobójcze tzw fitoncydy. Nad 1 ha lasu w powietrzu jest 4870 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim.

- 150 metrowa ściana lasu obniża siłę dźwięku 18-25 decybeli.

Te pozaprodukcyjne funkcje lasu są tak cenne, że trudno jest je przeliczyć na złotówki, ale czy na pewno wszyscy je doceniamy?

Należałoby się zastanowić, co myśli człowiek, który wjeżdża samochodem do lasu i wyrzuca starą lodówkę, tapczan, worek zużytych pampersów czy zwyczajnie skoszoną trawę ze swojego ogródka.
" W takim dużym lesie ta lodówka, to jak igła w stogu siana"
" Najważniejsze, że w domu będzie porządek"
" Przecież ja tu nie przyjeżdżam na spacer, wypoczywam na prywatnej działce"
" Ależ to tylko trawa - element przyrody"

Z przykrością trzeba stwierdzić, że okoliczni mieszkańcy wzajemnie sobie zaśmiecają miejsca, które mają im służyć. Nie robią tego dzieci, lecz osoby dorosłe, często o znacznym statusie materialnym.
Ludzie, które są w stanie celowo wywieźć do lasu od reklamówki z codziennymi śmieciami z gospodarstwa domowego, poprzez tapczan, a skończywszy na całej przyczepie, np. kokpitów ze sprowadzonych samochodów, można nazwać: niekulturalnymi, egoistami, śmieciarzami i nie tylko …
Chyba coraz mniej edukacyjne jest zabieranie dzieci do lasu w ramach akcji "sprzątania świata". Dzieci ucząc się, że nie należy wyrzucać śmieci do lasu, jednocześnie widzą jaki przykład dają im dorośli czyli ci, którzy powinni być dla nich wzorcem.
Czy las daje pełną anonimowość tym, którzy go zaśmiecają?
Tak się może niektórym wydaje, ale niekoniecznie: Coraz częściej miejsca narażone na szczególne zaśmiecanie są monitorowane. Gdy kamery uchwycą moment wyrzucania śmieci, można rozpoznać osobę czy pojazd, a to już daje dużą możliwość ukarania sprawcy
Potem jest wstyd, tłumaczenie, czasami płacz. Nie, nie my leśnicy się wstydzimy, płaczemy, tłumaczymy się, ale te osoby, które wcześniej uważały, że las to śmietnisko, że wyrzucając śmieci, będą bezkarne.

Ale dlaczego śmiecimy, skoro mamy wiele możliwości pozbycia się śmieci w sposób legalny i w pełni bezpieczny dla środowiska?

- Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim (zwany dalej ZGK) prowadzi zbiórkę odpadów organicznych bezpośrednio z posesji. Worki z nadrukiem "bio" można zakupić w ZGK Odbiór następuje po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (bezpłatnie). Odpady organiczne (ścięta trawa i liście) mogą mieszkańcy indywidualnie odwieźć na kompostownik mieszczący się w sąsiedztwie nieczynnego wysypiska komunalnego w Solcu Kujawskim przy ul. Toruńskiej od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00.
- Na terenie ZGK utworzony został gminny punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych (akumulatorów, baterii, oleju pochodzącego z eksploatacji samochodów, lamp fluorescencyjnych).
- W budownictwie jednorodzinnym wprowadzono segregację odpadów nadających się do odzysku metodą "u źródła" poprzez dostarczenie przez ZGK mieszkańcom 4-ch rodzajów worków plastikowych z podziałem na następujące asortymenty: szkło, tworzywa sztuczne, papier i twardy plastik. Na terenie zabudowy wielorodzinnej funkcjonuje system zbiórki odpadów segregowanych do pojemników typu PA 1100.
- Na terenie Gminy Solec Kujawski prowadzi się zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Odpady wystawiane są przez mieszkańców przy pojemnikach na odpady komunalne ZGK, zgodnie z harmonogramem, odbiera odpady wielkogabarytowe (raz na kwartał).
- ZGK może podstawić pojemniki do gromadzenia odpadów budowlanych, a następnie odpłatnie wywieźć na wysypisko w Wypaleniskach.
- Odpady elektryczne i elektroniczne, mieszkańcy Gminy Solec Kujawski mogą dostarczać do punku zbiórki na terenie ZGK przy ul. Targowej 3 w Solcu Kujawskim.
- Właściciele nieruchomości korzystający z tradycyjnego systemu ogrzewania mają możliwość zbierania popiołu do pojemników ustawianych przez ZGK.

Wideo

Dodaj ogłoszenie