Nadleśnictwo Żołędowo

Michał Wojcieszkiewicz
Wakacje rozpoczęły się na dobre. Dzieci wybiorą się na długo oczekiwane kolonie, a dorośli wreszcie będą mogli naładować baterie w trakcie letniego urlopu. Ci, którzy postanowili pozostać w kraju prędzej czy później wybiorą się na leśną wycieczkę.
Nadleśnictwo Żołędowo

Aktywny wypoczynek na łonie natury staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu i mimo, że coraz częściej jesteśmy w lesie to wielu z nas nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: czym tak właściwie zajmuje się leśnik? Ciągle spotykam ludzi, którzy są przekonani, że leśniczy to taki pan z wąsem, który w kapeluszu z piórkiem i dubeltówką na plecach, cały dzień spaceruje sobie po lesie i podgląda zwierzęta. O ile z kapeluszem mogę się zgodzić, choć jest dosyć niepraktyczny, to dubeltówka jest wręcz niewskazana. Zresztą nie każdy leśnik jest myśliwym.

Nadleśnictwo Żołędowo

Zagłębiając się jednak coraz bardziej w leśne ostępy możemy zauważyć równo poukładane stosy drewna i powierzchnie, z których to drewno zostało wycięte. Więc leśniczy zajmuje się wycinaniem lasu. To prawda, leśnicy wycinają drzewa i dostarczają drewno do papierni i tartaków oraz do zwykłych domów, gdzie wykorzystywane jest jako opał. Lasy Państwowe są jednostką samofinansująca się. Oznacza to, że utrzymują się ze sprzedaży drewna i nie korzystają przy tym z funduszy budżetu państwa, a więc z podatków obywateli.
Czy leśnicy zajmują się jedynie wycinaniem i sadzeniem drzew? Wszystkie prace gospodarcze wykonywane przez leśników określone są w Planie Urządzania Lasu, który sporządzany jest na 10 lat dla każdego z nadleśnictw i zatwierdzany przez Ministra Środowiska.
Las to miejsce wypoczynku wielu tysięcy mieszkańców okolicznych miast i miasteczek, dlatego też Lasy Państwowe szczególną uwagę poświęcają turystyce oraz edukowaniu w jaki sposób można prawidłowo i bezpiecznie z tego lasu korzystać. Nadleśnictwo Żołędowo jest liderem w regionie w tej dziedzinie.

Nadleśnictwo Żołędowo

Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Bydgoszczy sprawia, iż lasy Nadleśnictwa Żołędowo są odwiedzane przez rzeszę osób spragnionych świeżego powietrza. Lasy są naszym wspólnym dobrem i każdy może z nich korzystać. Niestety nie każdy wie, jak robić to prawidłowo. Wychodząc naprzeciw tym problemom Nadleśnictwo Żołędowo prowadzi zakrojoną na szeroką skalę edukację przyrodniczo-leśną.
W celu zwiększenia efektywności i atrakcyjności powadzonej przez nadleśnictwo edukacji postanowiliśmy skupić prowadzenie zajęć w kilku strategicznych miejscach.
W roku 2009 przy współpracy z lokalnymi władzami powstały na terenie leśnictwa Kruszyn dwie nowe ścieżki edukacyjne. Leśniczy oprowadza po nich zorganizowane grupy niemal 7 dni w tygodniu. Atrakcyjnym miejscem jest także Szkółka Leśna Tryszczyn, na której można na własne oczy zobaczyć, jak z małego nasionka rodzi się las.
Największym jednak zainteresowaniem cieszy się Park Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa Żołędowo. Rozbudowana infrastruktura oraz obecność leśników sprawiają, że jest to idealne miejsce do prowadzenia terenowych i kameralnych zajęć edukacyjnych.

Zajęcia w terenie z Leśniczym Leśnictwa Kruszyn na ścieżce edukacyjnej w Rezerwacie Kruszyn
Zajęcia w terenie z Leśniczym Leśnictwa Kruszyn
na ścieżce edukacyjnej w Rezerwacie Kruszyn

Zajęcia w terenie z Leśniczym Leśnictwa Kruszyn
na ścieżce edukacyjnej w Rezerwacie Kruszyn

W 2011 roku Nadleśnictwo Żołędowo odwiedziło ok. 17000 przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, studentów, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz innych osób z terenu całego województwa. Dzięki współpracy z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami udaje nam się uatrakcyjnić ofertę edukacyjną organizując liczne imprezy i konkursy, których koordynatorem jest Komisja Edukacji Przyrodniczo-Leśnej działająca przy nadleśnictwie.

Edukacja ekologiczna – dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę.
Edukacja ekologiczna – dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę.

Edukacja ekologiczna - dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę.

Dla tych, którzy wolą samotnie przemierzać leśne ścieżki, Nadleśnictwo Żołędowo rozbudowało infrastrukturę turystyczną. W porozumieniu z właścicielami pobliskich stadnin wyznaczyliśmy sieć szlaków konnych. Aby uprzyjemnić leśne wędrówki wdrożyliśmy projekt "Budowy i modernizacji małej infrastruktury turystycznej na terenach leśnych Nadleśnictwa Żołędowo", który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego projektu powstała sieć miejsc postoju usytuowanych w pobliżu najważniejszych szlaków komunikacyjnych oraz na szlakach dla koni. Jako, że przez tereny nadleśnictwa przepływa rzeka Brda, stworzyliśmy przystań dla miłośników turystyki wodnej.
Chcesz zobaczyć jak pracują leśnicy? Chcesz, abyśmy zarazili Cię miłością do polskiej przyrody? Odwiedź nas, a my sprawimy, że zostaniesz Przyjacielem Lasu.

Nadleśnictwo Żołędowo
Żołędowo, ul. Parkowa 4A
86-031 Osielsko
Tel.: 52 360-53-70, fax:. 52 360-53-80
e-mail: zoledowo@torun.lasy.gov.pl
www.zoledowo.torun.lasy.gov.pl

Znajdź nas na facebook`u
https://www.facebook.com/pages/Nadleśnictwo-Żołędowo/226508710720404

Wideo

Dodaj ogłoszenie