Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz top listę

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Krzywa Wieża w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu Marek Weckwerth
Jakie miejsca na Kujawach i Pomorzu zasługują na szczególną atencją turystów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, może poza wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńską starówką i Borami Tucholskimi, w których utworzono Rezerwat Biosfery UNESCO.

Odpowiedź nie jest łatwa ze względu na nagromadzenie w naszym regionie (wbrew pokutującym stereotypom, że niewiele ciekawego można tu zobaczyć) wielu atrakcji przyrodniczych, kulturowych i architektonicznych.

W największym skrócie - najpierw pojawił się skandynawski lądolód, który piętrząc zwały ziemi i nanosząc ogromne ilości głazów ukształtował krajobraz. Ten wzbogaciły jeszcze wody topniejącego lodowca, żłobiąc doliny rzek (z Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką i Doliną Dolnej Wisły na czele), wypełniając niecki jeziorami (największe jest Gopło).

Potem przyszli ludzie zostawiając po sobie materialne świadectwa różnych kultur, by wspomnieć o megalitycznej z 3000 - 2200 lat p.n.e (okolice Izbicy Kujawskiej czy łużyckiej sprzed 1300 do około 400 lat p.n.e. (Biskupin).

Od I do III wieku naszej ery mieszkali tu pochodzący ze Skandynawii Goci i Gepidzi (Odry, Leśno).

Później tereny te zawojowały plemiona słowiańskie, z których na naszych ziemiach wyłonili się jako najsilniejsi Polanie i Pomorzanie. Zwłaszcza tym pierwszym, budującym podstawy państwa polskiego, zawdzięczamy najstarsze romańskie kościoły i klasztory (przede wszystkim Mogilno, Strzelno, Kruszwica, Inowrocław, Trzemeszno).

Na kształt regionu wpłynęła mocno historia i architektura pogranicza polsko - krzyżackiego, które kształtowało się bardzo dynamicznie i wykuwało w ogniu wojen od XIII do XV stulecia. Stąd mnogość gotyckich zamków i kościołów, z których wiele zostało zniszczonych i ograbionych podczas potopu szwedzkiego (druga poł. XVII w.).

Koniec XVIII wieku przyniósł Rzeczypospolitej jeszcze większe nieszczęście - rozbiory. Nasz region podzielony został między Prusy a Rosję, co odbiło się m.in. w zachowanej do dziś architekturze miast i wsi - bogatszej w części niemieckiej. Ale to po stronie rosyjskiej narodziło się pierwsze prawdziwe uzdrowisko w naszym regionie - Ciechocinek.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć 10 miejsc w naszym regionie zasługujących naszym zdaniem na szczególne uznanie turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska