Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw solidny grunt

(mag)
Przed malowaniem ściany i sufity powinny zostać porządnie oczyszczone i zagruntowane. Najlepiej zmyć je wodą z mydłem malarskim, a następnie spłukać.

     Jeżeli na ścianie jest farba klejowa, należy ją zerwać ze ściany, gdyż później może odpaść z nową farbą. Kiedy umyta powierzchnia wyschnie, malujemy ją. W przypadku bardzo brudnych ścian można zastosować gruntowanie, aby poprawić przyczepność.
     Co na tynk lub wapno?
     Mając w domu ściany pokryte jedynie tynkiem i wapnem, neutralizujemy wapno używając gruntu.
     Jeśli warstwa wapna jest gruba, lepiej usunąć ją mechanicznie szpachlą (może powodować nierówności, przebarwienia). Dla wyrównania powierzchni stosujemy gładzie szpachlowe. Po jej naniesieniu ścianę jeszcze gruntujemy (na przykład - bezbarwny grunt i farba podkładowa wyrównująca chłonność podłoża, zalecana szczególnie do gruntowania płyt kartonowo-gipsowych i gładzi szpachlowych lub najprostszy sposób - farba nawierzchniowa rozcieńczona w stosunku 1:1 z wodą). I już można malować - oczywiście po wyschnięciu.
     Nowy tynk także trzeba przed malowaniem zagruntować.
     Co na tapetę?
     Mając na ścianie np. tapetę winylową przed malowaniem koniecznie trzeba ją usunąć (farba nie będzie się jej trzymała) i zmyć powłokę, a kiedy powierzchnia wyschnie, zagruntować ścianę. Podobnie trzeba postąpić z tapetą zmywalną.
     Aby usunąć starą tapetę należy namoczyć ściany wodą i po pewnym czasie zerwać tapetę.
     W przypadku tapety papierowej sprawa jest prostsza - farbę można nałożyć na tapetę, po uprzednim przygotowaniu podłoża.
     Najpierw więc tapetę odkurzamy, a wilgotną ściereczką lub gąbką usuwamy drobne zanieczyszczenia. Do malowania używamy akrylowej farby emulsyjnej, długotrwałej i odpornej na wilgoć lub nowoczesnej, dobrze kryjącej farby emulsyjnej, odpornej na ścieranie i nieszkodliwej dla środowiska.
     Co na farbę emulsyjną?
     Jeżeli natomiast mamy na ścianie farbę emulsyjną - trzeba najpierw sprawdzić jej przyczepność do podłoża. W tym celu przyklejamy do ściany taśmę malarską i szybko ją odrywamy. Jeśli na taśmie zostało sporo farby znaczy, że nie będziemy mieli problemu z jej usunięciem i że wystarczy zdjąć ją szpachelką albo zmyć zmywaczem do powłok malarskich. Po zdjęciu farby należy zagruntować ścianę.
     Po około 5 godzinach, kiedy powierzchnia wyschnie, można już malować ją farbą emulsyjną lub akrylową. W przypadku gdy po oderwaniu taśmy nie ma na niej śladu farby jedynym wyjściem jest zbicie tynku.
     Co na farbę olejną?
     Jeśli chcemy pokryć farbę olejną warstwą farby emulsyjnej najpierw musimy przetrzeć ściany papierem ściernym, odpylić i odkurzyć. Najlepiej zagruntować ścianę, a po kilku godzinach, po wyschnięciu gruntu, pomalować. Planując usunięcie olejnej lamperii (dolnej warstwy pomalowanej ściany zabezpieczającej przed zabrudzeniem), stosujemy zmywacze uniwersalne do powłok malarskich.
     **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska