- Na sukces Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej złożyły się przemyślana koncepcja, sprawna organizacja oraz solidna praca i profesjonalizm prowadzących zajęcia nauczycieli, a także osób odpowiedzialnych za transmisję i rejestrację lekcji. Cieszę się, że nasza e-Szkoła nie zamyka się na wakacje. Jestem też przekonany, że spotkamy się z nią po wznowieniu regularnych zajęć jesienią – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Decyzja o uruchomieniu e-Szkoły zapadła krótko po zawieszeniu zajęć w szkołach, pierwszą lekcję transmitowaliśmy już 16 marca. Przez 14 tygodni przeprowadziliśmy 850 zajęć, które obejrzało 2,5 miliona osób. Nasz kanał na You Tube subskrybuje 14 tysięcy osób, mamy 8 tysięcy obserwatorów na Facebooku.
Dwa studia, z których nadawane były zajęcia, ulokowaliśmy w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, które koordynowało projekt. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiadała marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.
Sławomir Żebrowski – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i koordynator Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej
Do współpracy zaangażowaliśmy 35 nauczycieli specjalistów z całego regionu, którym niestraszne okazały kamery, mikrofony i trudne pytania uczniów. Powstała biblioteczka zarejestrowanych zajęć z opisami ułatwiającymi wyszukiwanie.
Udowodniliśmy, że online można poprowadzić lekcje wychowania fizycznego, spotkania z psychologiem, a nawet rekolekcje. W setną rocznicę urodzin patrona województwa, świętego Jana Pawła II, odbyły się warsztaty poświęcone jego postaci; na Święto Województwa przygotowaliśmy lekcje na temat samorządu i samorządności, a także historii i przyrody regionu. Na kanale e-Szkoły transmitowaliśmy również koncerty grup młodzieżowych i recital księdza Dawida Wasilewskiego, naszego nauczyciela religii.
Największym zainteresowaniem cieszyły się lekcje przygotowujące do egzaminów tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów. Rekordową popularność (ponad 31 tysięcy wyświetleń) miała lekcja powtórkowa z gramatyki języka angielskiego dla ósmoklasistów. Nasze e-lekcje oglądali nie tylko uczniowie kujawsko-pomorskich szkół, ale też młodzież z innych regionów Polski, a nawet z zagranicy. Otrzymywaliśmy pozdrowienia m.in. od młodzieży z USA, Wielkiej Brytanii, Egiptu i Australii.
Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, spiritus movens Kujawsko-Pomorskiej Szkoły
Dla tych, którzy polubili e-Szkołę mamy, dobrą wiadomość - od lipca ruszamy z programem wakacyjnym. Przygotowujemy ofertę, która pozwoli rozwinąć wiedzę o regionie, poznać dziedzictwo i kulturę Kujaw i Pomorza. Więcej szczegółów już wkrótce na kujawsko-pomorskie.pl.
e-Szkoła w liczbach:
• 850 e-lekcji
• 35 nauczycieli
• 14 tygodni nauki
• 2,5 miliona wyświetleń
• średnio 3 tysiące wyświetleń każdej lekcji
• 40 tysięcy reakcji i komentarzy
• 76 zadanych prac domowych.
Oni stoją za sukcesem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej
Anna Berent - nauczycielka matematyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Brodnicy
Lidia Bęben - polonistka w Szkole Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Anna Borkowska - nauczycielka biologii i języka angielskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu
Bożena Brudka-Gniadkowska – nauczycielka chemii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Magdalena Budzyńska - nauczycielka matematyki i języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Turznie (powiat toruński) i nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu
Hanna Bukowska - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu
Maciej Doksa - nauczyciel języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Marcin Empel - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Aleksandra Gawinecka - psycholog w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Tomasz Grzybowski - nauczyciel fizyki i chemii w Szkole Podstawowej nr 4 w Toruniu
Julia Idziak - nauczycielka biologii i chemii w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński)
Monika Klimek – nauczycielka geografii w I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Aleksandra Kowalska - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu
Mariusz Krzemiński - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Grzybnie (gmina Unisław) oraz rytmiki i języka angielskiego w Przedszkolu Zielony Zakątek w Unisławiu (powiat chełmiński)
Elżbieta Kwiecińska – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu
Bożena Laskowska – polonistka w Szkole Podstawowej nr 5 we Włocławku
Magdalena Lutowska – nauczycielka biologii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Tomasz Masłowski - nauczyciel matematyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Anna Molenda - polonistka w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Zbigniew Milkiewicz – nauczyciel historii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Zuzanna Niedzielska - nauczycielka fizyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Małgorzata Piątek - nauczycielka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 10 w Toruniu, doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.
Marzena Pucek - nauczycielka geografii i przyrody w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Brodnicy
Krzysztof Rochowicz - astrofizyk, wykładowca w Katedrze Dydaktyki Fizyki UMK, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów przyrodniczych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu
Anna Schmelter - nauczycielka języka niemieckiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Jolanta Serocka - polonistka w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli
Bogdan Sobczuk - nauczyciel fizyki i informatyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i Technikum Towarzystwa Edukacji Bankowej w Toruniu
Marcin Spryszyński - nauczyciel matematyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.
Karolina Szostak-Lubomska – polonistka w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu
Agnieszka Tarnawska - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 we Włocławku
Dawid Wasilewski - katecheta w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu
Szymon Wiśniewski - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu
Katarzyna Zajączkowska - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 32 w Toruniu
Monika Zalewska - nauczycielka języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu