Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze województwo w czołówce regionów największym zagrożeniu chorobami nowotworowymi

Hanka Sowińska [email protected] tel. 52 326 31 33
Regionalne zróżnicowanie zagrożenia chorobami nowotworowymi od lat jest tematem badań epidemiologów i onkologów.
Regionalne zróżnicowanie zagrożenia chorobami nowotworowymi od lat jest tematem badań epidemiologów i onkologów. archiwum pomorska.pl
Regionalne zróżnicowanie zagrożenia chorobami nowotworowymi od lat jest tematem badań epidemiologów i onkologów. Wiadomo na przykład, że "rozkład geograficzny" zgonów spowodowanych rakiem, nie ulega zmianom od lat 70.

Poznanie przyczyn częstszego występowania raka i danych dotyczących zgonów na danym obszarze pozwoliłoby skuteczniej walczyć z epidemią XXI wieku. Służyć temu mają m.in. raporty opracowywane na podstawie danych Centralnego Rejestru Nowotworów (powstaje w oparciu o wojewódzkie rejestry) oraz materiałów przygotowywanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

- Zachęcam do zapoznania się z "Atlasem umieralności ludności Polski". Ta publikacja to naprawdę wielkie wydarzenie - mówi w rozmowie z "Pomorską" prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH.

Materiał zawiera informacje o zgonach Polaków w latach 2008-2010, z podziałem na powiaty (analizie poddane zostały nie tylko nowotwory, ale także inne choroby oraz wypadki komunikacyjne). - Rozesłaliśmy "Atlas" do marszałków, wojewodów i oddziałów NFZ w całej Polsce - informuje prof. Wojtyniak. - Są w nim dane, które powinny być brane pod uwagę przy organizowaniu służby zdrowia w poszczególnych regionach.

Przeczytaj także: Zabija nas rak płuca, oskrzeli, piersi i prostaty

Jan Raszeja, rzecznik prasowy wojewódzkiego oddziału Funduszu w Bydgoszczy zapewnia, że na razie jest tylko "zapowiedź pojawienia się tej publikacji".

"Atlas" dotarł natomiast do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Jeśli zostanie zmieniony system ochrony zdrowia i wojewoda będzie określała potrzeby dotyczące zabezpieczenia medycznego, czyli np. niezbędne oddziały szpitalne, liczbę łóżek w poszczególnych powiatach, to niewątpliwie taka publikacja będzie pomocna i zostanie wykorzystana - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy wojewody.

Unikajmy małych miast

Po przeanalizowaniu ogromnego materiału statystycznego autorzy "Atlasu" doszli do wniosku, że najkrócej żyją mieszkańcy mniejszych miast (poniżej 5 tys. mieszkańców).

Jak to wygląda w naszym regionie? Okazuje się, że powiatami, w których jest najwięcej zgonów z powodu nowotworów (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców) są: Bydgoszcz i Włocławek (w obu chodzi o powiat grodzki) oraz radziejowski, wąbrzeski, rypiński i aleksandrowski - w odniesieniu do mężczyzn.
Wśród kobiet rak zbiera największe żniwo w Bydgoszczy i we Włocławku oraz powiatach: inowrocławskim, aleksandrowskim i świeckim.

Nowotworem, który najczęściej zabija kobiety jest ciągle rak sutka. Dla przykładu - w latach 2008-2010 był on powodem śmierci 16 mieszkanek powiatu mogileńskiego, 17 rypińskiego i 26 tucholskiego.

Tu się żyje bezpiecznie

"Atlas" zawiera także dane o zgonach, spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi.

W omawianym okresie najbezpieczniejszy był powiat wąbrzeski, gdzie śmierć w wypadkach poniosło 4 mężczyzn i 3 kobiety.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska