Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NATO czekamy

Roman Laudański
W połowie 2006 roku ma zostać oddane do użytku Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Za miesiąc-dwa okaże się, czy centrum nie powstanie rok później.

     To największa inwestycja Paktu Północnoatlantyckiego w tej części Europy. Łączny koszt inwestycji przy ul. Szubińskiej to ok. 25 mln euro! Od połowy 2006 roku - terminu osiągnięcia pełnej gotowości - kształcić się ma w Bydgoszczy kilkuset oficerów państw NATO (osiem razy w roku przyjeżdżać będzie do Bydgoszczy ok. 300-400 żołnierzy na szkolenia, a ponadto odbywać się tu mają najróżniejsze konferencje i kursy).
     Całość finansowana będzie z trzech źródeł: z pieniędzy Ministerstwa Obrony Narodowej, z kasy NATO oraz funduszy prywatnych, za które zostanie zbudowany komercyjny hotel oraz wyremontowany pałac w Samostrzelu (z przeznaczeniem na centrum rekreacyjno-wypoczynkowe).
     Polski wkład finansowy przeznaczony jest na remont dwóch istniejących budynków koszarowych. Tu zostanie zlokalizowana wartownia, magazyny oraz oddział zabezpieczenia zewnętrznego. Koszt - ok. 13 mln zł.
     Pieniądze pochodzące z NATO zostały wstępnie przyznane Polsce (na projekt i prace przygotowawcze). Teraz ten pakiet inwestycyjny trafi pod obrady Komitetu Wojskowego NATO, gdzie wszystkie kraje muszą się zgodzić na bydgoską inwestycję. W najczarniejszym scenariuszu - gdyby część sojuszników nie zgodziła się na to - grozi nam wykreślenie inwestycji z najbliższych planów. Pocieszające, iż partnerów można przekonywać, a Amerykanom z Norfolk ponoć bardzo zależy na szybkim rozpoczęciu prac.
     Mamy nadzieję, że bydgoska inwestycja zostanie "przyklepana" i wtedy rozpocznie się etap przetargowy, który może, ale nie musi, doprowadzić do rocznego poślizgu w realizacji inwestycji.
     Jak się dowiedzieliśmy, główny budynek sztabowo-szkoleniowy otaczać będzie rosnącą na tym terenie aleje drzew. To pomysł projektanta na oszczędzenie istniejącej zieleni.
     Co jeszcze znajdować powstanie przy ul. Szubińskiej? Klub międzynarodowy (osobno dla podoficerów i oficerów). Oficerski będzie restauracją spełniającą standardy lokalu w czterogwiazdkowym hotelu. Stołówka żołnierska także musi spełniać standardy NATO i wyżywić ma ona ok. 500 osób. A także hotel na kilkaset miejsc. Sprawami żywieniowymi, budową i prowadzeniem hotelu zajmą się firmy cywilne.
     Obiekt zamknie sala gimnastyczna z siłownią, a także odkryte korty tenisowe i boiska do siatkówki.
     Kadrę centrum stanowić będzie ok. stu oficerów z państw NATO. Część przyjedzie do Bydgoszczy z rodzinami, tu będą szukać domów jednorodzinnych i mieszkań do wynajęcia. Doszło już do pierwszych absurdów. Za wynajem domu jednorodzinnego właściciele chcieli czterokrotność tego, co w Brukseli płacono za generalską rezydencję! Dzieci rodzin wojskowych kształcić się mają w dwóch konkurencyjnych szkołach kształcących na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i licealnym. Być może ruszą one we wrześniu przyszłego roku.
     Bez dwóch zdań centrum przyczyni się do rozwoju Bydgoszczy. Nie można wykluczyć, iż podróże oficerów wymuszą uruchomienie nowych połączeń na bydgoskim lotnisku.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska