Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niania to polski hit eksportowy. Inni fachowcy też mają wzięcie

Agnieszka Wirkus [email protected] tel. 52 32 63 182 Fot. SXC
Polskie opiekunki są cenione za granicą. Poza krajem praca czeka też na innych fachowców
Polskie opiekunki są cenione za granicą. Poza krajem praca czeka też na innych fachowców
Od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych może zarobić miesięcznie guwernantka z Polski. Kto jej tyle zapłaci? Europejskie oraz amerykańskie rodziny mieszkające w Azji. Zagraniczni pracodawcy mają ciekawe propozycje również dla naszych kucharzy, dentystów i wykładowców akademickich.

W poszukiwaniu zatrudnienia Polacy mogą wyjechać nie tylko do Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Niemiec.

Choć jak przyznaje Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl, jeszcze klika lat temu bardzo trudno było znaleźć ogłoszenie o pracy z takich krajów jak Oman, Filipiny lub Afganistan, to sytuacja bardzo się zmieniła. Teraz na Polaków czekają wakaty też w Chinach, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Tajlandii.


Egzotyczne zarobki zależą od kwalifikacji

Wśród ofert pracy są propozycje dla opiekunek.

- Można powiedzieć, że nianie od lat są polskim hitem eksportowym - mówi Beata Szilf-Nitka. - Tylko w maju pracodawcy opublikowali w naszym serwisie ponad 40 zagranicznych ofert zatrudnienia opiekunek. Ponad 60 procent propozycji pochodziło z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec oraz Włoch. To kraje, gdzie polskie opiekunki mają doskonałą renomę.

czytaj tez: Szukasz dodatkowej pracy? Lubisz dzieci i podróże?

Beata Szilf-Nitka dodaje:

- Ostatnio pojawiają się oferty także z egzotycznych krajów.

A Małgorzata Barczuk, specjalistka do spraw rekrutacji w Nanny Express, przyznaje:

- Zdarzają się propozycje od europejskich i amerykańskich rodzin, mieszkających w Azji. Poszukują one wykwalifikowanych guwernantek, znających język angielski czy francuski. Poza tym otrzymujemy zapytania od pracodawców z Chin, Japonii, USA i ostatnio nawet z Tajlandii. Zarobki pracujących w dalekich krajach opiekunek i guwernantek są zależne od ich umiejętności oraz kwalifikacji. Wysokość wynagrodzeń utrzymuje się w granicach od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.


Poprowadź dom rodaków w Pekinie

Zagranicznymi pracodawcami okazują się też... Polacy. Przykładowo: polska rodzina z Pekinu szuka pani do prowadzenia domu. Zapewnia zatrudnienie na dłuższy czas, pokrycie kosztów przelotu, zakwaterowania oraz wyżywienia. Kandydatki powinny znać język angielski i interesować się azjatycką kulturą. Dotychczas zgłosiło się około 50 zainteresowanych pań.

Jak tłumaczy Małgorzata Barczuk, niektórzy mieszkający za granicą polscy rodzice nie chcą by dziecko straciło kontakt z ojczystym językiem.

- W takich przypadkach nianie bardzo często pełnią także rolę nauczycielek języka polskiego - dodaje Małgorzata Barczuk.

Chcą leczyć zęby mieszkańców Dubaju

Pracę w egzotycznych krajach mogą znaleźć też inni polscy pracownicy. Kto? Chociażby specjaliści od księgowości oraz audytu finansowego. Właśnie tacy fachowcy potrzebni są na Filipinach.

Z danych serwisu infoPraca.pl wynika, że zgłosiło się już kilku dentystów, którzy chcieliby leczyć zęby mieszkańców Dubaju. Praca w klinice w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest do wzięcia od zaraz.

czytaj też: Firmy w regionie zaczęły zatrudniać pracowników!

Są i tacy Polacy, którzy chcą otrzymać posadę akademickiego wykładowcy na uczelni technicznej w sułtanacie Omanu. Żeby ją zdobyć, muszą znać biegłe język angielski, posiadać tytuł doktora oraz mieć pięcioletnie doświadczenie w akademickim nauczaniu m.in. w specjalizacji marketing.


Z roku na rok przybywa chętnych

Tymczasem szefem kuchni w międzynarodowej bazie misji wojskowej NATO w Afganistanie chce być aż 30 polskich kucharzy. Zainteresowani muszą mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie na podobnym stanowisku. Kto dostanie posadę, będzie zarabiał 2,5 tysiąca euro brutto miesięcznie. Otrzyma zakwaterowanie i transport.

- Chętnych do podjęcia pracy w Azji, Ameryce Południowej czy Afryce z roku na rok jest coraz więcej - zapewnia Beata Szilf-Nitka.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska