Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie choruj nocą!

Maja Erdmann
Gdzie chory ma szukać pomocy nocą? Co miasto - to inne zasady. Najwięcej problemów mają pacjenci w Bydgoszczy, najmniej w Toruniu.

     Gabinety lekarskie w stacjach pogotowia zlikwidowano już dawno. Jednak do tej pory w pacjenci dojeżdżają do stacji licząc, że tam lekarz ich przyjmie i pomoże, jak przed - Czasami jest to kilka, a nawet kilkanaście osób - mówi Tadeusz Stępień, kierownik działu usług medycznych bydgoskiej placówki. - Ciągle musimy tłumaczyć, że trzeba się udać do szpitala, że u nas nie ma gabinetów lekarskich i... dochodzi do scysji. Niektórym pacjentom trudno uwierzyć, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z nami umowy na usługi.
     **_Poszukaj szpitala
     Chorzy z bólem brzucha, temperaturą, czy bólem zęba muszą więc przygotować się na to, że z pogotowia ich odeślą. Jednak to wcale nie znaczy, że trafią do odpowiedniego szpitala. Bydgoskie przychodnie podpisują umowy na opiekę nocną z różnymi lecznicami.
     - _Musiałam natychmiast zdobyć receptę na lek, który biorę regularnie, a właśnie mi się skończył. Pojechałam do Szpitala Miejskiego. Okazało się, że mnie nie _przyjmą
, bo leczę się w Poliklinice, a ta ma umowę ze szpitalem wojskowym. Musiałam jechać przez pół miasta nocą, by otrzymać receptę - mówi pani Anna.
     -
Lekarze i dyspozytorzy już czasem nie mają siły tłumaczyć, że najważniejszą sprawą dla pacjenta jest sprawdzenie w swojej przychodni, kto im zapewnia opiekę nocną - mówi doktor Stępień.
     Po staremu
     
Takich problemów nie mają mieszkańcy Torunia. Od lat przy pogotowia działa "przychodnia nocna". Opiekę nad pacjentami powierzyły im wszystkie ośrodki zdrowia w ście, poza CITO-Med, który zapewnia pomoc przez całą dobę. - _Pacjenci byli przyzwyczajeni, że w pogotowiu można uzyskać pomoc lekarską, więc i teraz przychodzą pod ten sam adres
- mówi Andrzej Janeczek, zastępca dyrektora stacji pogotowia w Toruniu. - Chorzy telefonują do przychodni pod numer "999", taki jak na pogotowie. Dyspozytor jest w stanie zadecydować, czy musi wysłać z pomocą zespół, czy wystarczy wizyta domowa lekarza z przychodni. To naprawdę oszczędza nam czas, a pacjenci mogą się czuć bezpiecznie.
     Mniejszy wybór
     
W małych miastach i na wsi zasady nocnej pomocy dla pacjentów są bardzo różne. Na ład w Mroczy przychodnie nie dyżurują na zmianę, jak w innych miejscowościach. Pacjenci mają obowiązek znać numer telefonu i adres przychodni w... Nakle, która w nocy zapewnia leczenie pacjentów z Mroczy i okolic. Także z Nakła przyjeżdżają lekarze na wizyty domowe, gdy na przykład mieszkaniec Zaburtowa dostanie wysypki i wysokiej temperatury o 22.00 w piątek.
     Inaczej jest w Radziejowie. Mieszkańcy z dolegliwościami, które nie wymagają natychmiastowej interwencji medycznej mają aż trzy możliwości leczenia się po godzinie 18.00. Albo idą na pogotowie - tam jest izba chorych, albo wzywają do domu karetkę ambulatoryjną z pogotowia... - albo przychodzą do mojego gabinetu w domu i tam uzyskują pomoc lekarską - mówi Zofia Grudewicz, z przychodni Eskulap w Radziejowie.
     Którą z dróg dotarcia do lekarza wybrać? Zależy od decyzji chorego.
     Dla własnego bezpieczeństwa, każdy powinien mieć wpisany do książeczki zdrowia:
     - domowy numer telefonu swojego lekarza
     - numer telefonu do przychodni
     - adres i telefon placówki, która zapewni opiekę nocną
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska