Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe podatki dla osób bezdzietnych. Bykowe - kolejny pomysł na poprawę sytuacji w Polsce?

JJ
Nie masz dzieci? Może Cię to słono kosztowało! Kolejny pomysł na poprawę sytuacji w Polsce?
Nie masz dzieci? Może Cię to słono kosztowało! Kolejny pomysł na poprawę sytuacji w Polsce?
To kolejny pomysł, który miałyby wypłynąć na rodziny rynek pracy. Wszystko wskazuje na to, ze niebawem będziemy mieli jeszcze większy problem z pracownikami.

Rzeczpospolita dotarła do projektu polityki migracyjnej państwa, z wytycznymi dla administracji dotyczącymi decyzji o tym, kto może liczyć na stały pobyt czy obywatelstwo. Jet to niejawny dokument, autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak się okazuje nie pomagają programy typu 500 plus. Polaków nie zachęciło to do zakładania wielodzietnych rodzin. Rząd mysli zatem nad nowymi rozwiązaniami. Od lipca 2019 roku program 500 plus będzie przysługiwał każdemu dziecku nie tylko tym w rodzinach wielodzietnych.

Jak informuje gazeta, z dokumentu wynika, że zdaniem resortu spraw wewnętrznych „w jednolitym narodowościowo polskim społeczeństwie potrzeba zrozumienia i akceptacji cudzoziemców występuje w ograniczonym zakresie, bo bywa, że wnoszą oni nie zawsze zrozumiałe elementy obyczajowe, odmienne od naszej tradycji, kultury, wartości, historii i religii”.

Jak informuje dziennik, projekt nie zawiera jednak żadnych pomysłów na aktywną politykę w stosunku do tych grup potencjalnych pracowników i podkreśla, że już dziś się szacuje, że polscy przedsiębiorcy działający w przemyśle, budowlance czy transporcie szukają chętnych na kilkaset tysięcy stanowisk.

Samo MSWiA przyznaje, że do 2030 r. w Polsce będzie brakować 4 mln pracowników.

Kolejnym rządowym pomysłem na podratowanie budżetu państwa mogą być wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa.

Wprowadzenie bykowego w dzisiejszych realiach nie jest zresztą wcale pomysłem nowym. Podatek od bycia singlem w 2018 r. postulował poseł PiS, Artur Soboń.

Bykowe funkcjonowało już w polskim porządku prawnym. Zostało wprowadzone praktycznie zaraz po wojnie, w 1946 r. Z początku obowiązywało wszystkich – zarówno kawalerów, jak i panny – po 21 roku życia. Od 1956 r. podniesiono wiek zastosowania stosownych przepisów do 25 roku życia. Bykowe zlikwidowano 1 stycznia 1973 r.

Bykowe sprawiało, że należny państwu podatek był podwyższany o 20% w przypadku osób stanu wolnego, które przekroczyły właściwy wiek, oraz o 10% w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim od przynajmniej dwóch lat a ciągle bezdzietnych.

Podatek taki byłby jednak niezgodny z konstytucją. Byłoby to złamanie zasady zakazu dyskryminacji obywateli z jakiejkolwiek przyczyny.

Czy taki podatek niedługo będziemy musieli płacić? Ministerstwo zapewnia, że nie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska