Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie rozbiorą budynków po byłych cukrowniach

Paweł MarwiTZ
Budynki byłej cukrowni w Unisławiu są w kiepskim stanie
Budynki byłej cukrowni w Unisławiu są w kiepskim stanie Fot. Autor
- Rozbieranie cukrowni w Ostrowitem i Unisławiu to marnowanie publicznych pieniędzy - grzmi marszałek województwa

. - Nie mamy takich planów - odpowiada Krajowa Spółka Cukrowa.

Marszałek województwa Piotr Całbecki wsparł protestujących mieszkańców i władze lokalne gminy Brzuze, na terenie której znajdują się obiekty po cukrowni w Ostrowitem. Sprzeciwiają się oni planom wyburzenia fabrycznych budynków.

Konserwator się zgodził
Jak wynika z informacji pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego, Krajowa Spółka Cukrowa (właściciel obiektów po byłych cukrowniach w Ostrowitem i Unisławiu), podjęła już decyzję o rozebraniu budynków. Na wyburzenie zgodę wyraził też wojewódzki konserwator zabytków.

"W gminie typowo rolniczej jaką jest Brzuze, uzbrojone tereny inwestycyjne są dużym atutem w zabieganiu o pozyskanie inwestorów, którzy mogą stworzyć nowe miejsca pracy. Stąd też decyzja o rozbiórce wydaje się być co najmniej przedwczesna. Sytuacja wymaga bowiem szczegółowej analizy" - czytamy w liście marszałka Całbeckiego do ministra skarbu państwa Aleksandra Grada.
- Krajowa Spółka Cukrowa tłumaczy, że Unia Europejska wymaga nie tylko demontażu urządzeń ale i rozbiórki obiektów - mówi Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa. - Sprawdziliśmy przepisy. Z naszych informacji wynika, że rozbiórka nie jest konieczna. Jeszcze dziś na ręce marszałka trafi specjalny raport, w którym przedstawimy stan wszystkich obiektów cukrowniczych w naszym regionie.

Chcemy je sprzedać
W Regionalnym Programie Operacyjnym przewidziano pieniądze na utworzenie kilkunastu mniejszych stref ekonomicznych. Zdaniem urzędników obiekty po cukrowniach idealnie nadają się do tworzenia terenów inwestycyjnych. Tym bardziej nie można pozwolić na ich rozbiórkę. Dlatego o obiekty chcą też walczyć nasi parlamentarzyści.

Krajową Spółkę Cukrową dziwi to całe zamieszanie. Zgodnie z reformą unijnego rynku cukrowego część cukrowni jest wygaszana. Firmy produkujące cukier otrzymują pieniądze w ramach rekompensat, gdy wraz z wygaszeniem produkcji zdemontują linie produkcyjne.

- Spółka British Sugar Pol Overseas dzierżawi od nas tereny cukrowni w Ostrowitem i Unisławiu - tłumaczy Łukasz Wróblewski, rzecznik KSC. - Czasami wystarczy demontaż urządzeń. Gdy są one trwałe związane z budynkami zachodzi konieczność częściowego wyburzenia obiektów. Chcę jednak powiedzieć, że nie zamierzamy zrównywać budynków z ziemią. Wręcz przeciwnie, uporządkowane tereny, z pełną infrastrukturą, zamierzamy sprzedać nowym inwestorom. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku, kiedy wygaśnie dzierżawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska