Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe 2024 - oto lista. Czy 24 marca sklepy będą otwarte?

Michał Sierek
Michał Sierek
Niedziele handlowe 2024 - jedna z nich wypada w marcu. W jakie inne niedziele w tym roku sklepy mogą być otwarte?
Niedziele handlowe 2024 - jedna z nich wypada w marcu. W jakie inne niedziele w tym roku sklepy mogą być otwarte? Archiwum Polska Press
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2024 roku mamy siedem niedziel handlowych. Jedna z nich wypada 24 marca. Obecne przepisy reguluje Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Trzecia Droga przedstawiła właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić nowe zasady. Na czym mają one polegać i jak za pracę w niedzielę mieliby być wynagradzani pracownicy? O tym piszemy poniżej.

Lista niedziel handlowych w 2024 roku

Ostatnia niedziela przed Świętami Wielkanocnymi to niedziela handlowa. 24 marca sklepy mogą być otwarte - to jedna z siedmiu niedziel handlowych, na jakie zezwala obowiązująca ustawa. Wiele osób z pewnością wykorzysta ten dzień do zrobienia przedświątecznych zakupów.

Oto lista niedziel handlowych w 2024 roku

  • 28 stycznia
  • 24 marca
  • 28 kwietnia
  • 30 czerwca
  • 25 sierpnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia

Do której godziny mogą być otwarte sklepy w Wielką Sobotę?

Przypomnijmy, że ograniczenie handlu obowiązuje również w Wielką Sobotę (30 marca). Do której w ten dzień mogą być otwarte sklepy?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta stanowi, że w Wigilię oraz w Wielką Sobotę wykonywanie czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 jest zakazane. W praktyce sklepy zamykają się już godzinę wcześniej. Niektóre podejmują decyzję, że w Wielką Sobotę są zamknięte cały dzień. Decyzja należy tutaj do właściciela/kierownika - ważne jednak, by nie przekroczyć godziny 14.00.

  • Warto wiedzieć: Obostrzenia wynikające z ustawy nie dotyczą przypadków, w których za ladą stanie właściciel lub współwłaściciel sklepu. W przepisach wymieniono jednak listę placówek, które mogą prowadzić handel również w niedziele i święta (nawet jeśli sprzedaży nie prowadzi właściciel, a zatrudniony pracownik). To między innymi: lokale gastronomiczne, cukiernie, piekarnie, kawiarnie, apteki, stacje paliw, placówki pocztowe, kwiaciarnie, markety znajdujące się na dworcach kolejowych.

Zmiany w zakazie handlu. Co proponuje Trzecia Droga?

Trzecia Droga przedstawiła właśnie swoją propozycję liberalizacji zakazu handlu w niedziele. Politycy tego ugrupowania chcą, by przez dwie niedziele w miesiącu sklepy mogły handlować bez ograniczeń. Politycy argumentują, że doprowadzi to do wzrostu obrotu sklepów o 4 proc. Dodatkowo mówią o szansie na wzrost zatrudnienia w branży - nawet o 40 tysięcy pracowników. Wskazują również, że więcej niedziel handlowych zapobiegnie marnowaniu żywności.

Politycy Trzeciej Drogi chcą zagwarantować ustawowo pracownikom zatrudnianym w handlu podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę oraz dzień wolny od pracy (sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli).

  • Warto przypomnieć, że zakaz handlu w niedzielę gwarantowany jest ustawowo[/b] To powoduje, że zmiany prawne w tym zakresie (np. liberalizacja zakazu handlu w niedzielę) - nawet jeśli znajdą poparcie koalicji rządzącej, będą wymagały również zgody prezydenta.

POLECAMY: Minimalna emerytura 2024. Tyle (netto) od marca wynosi najniższe świadczenie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera