Niedziele handlowe w grudniu 2018. Kiedy dokładnie przypadają niedziele handlowe? W które niedziele w grudniu będzie można zrobić zakupy, a kiedy trzeba będzie zaplanować je wcześniej?

Grudzień jest kolejnym miesiącem, w którym obowiązuje zakaz handlu w niedziele, zgodnie z ustawą. W myśl przepisów, w 2018 roku zakaz handlu w niedziele obowiązuje we wskazane w ustawie dni, co do zasady - zakupy można bez przeszkód robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W grudniu jednak jest inaczej i w aż 4 niedziele będziemy mogli robić zakupy. Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w które sklepy będą zamknięte w 2018 roku z powodu zakazu handlu.

Niedziele handlowe w grudniu 2018. Kiedy sklepy są otwarte?

Jednak już od 2019 roku wolna od zakazu handlu będzie tylko jedna niedziela w miesiącu, docelowo ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.


Zakaz handlu w niedzielę. Niektórzy już zacierają ręce - zobacz wideo.

W które niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu w grudniu? Chcesz wiedzieć, gdzie zrobić zakupy w niedziele z zakazem handlu w listopadzie? Lista sklepów, które będą otwarte pomimo zakazu handlu w niedziele - poniżej.

Sprawdźcie, w które niedziele w grudniu będzie obowiązywał zakaz handlu

W grudniu 2018 wypadają pięć niedziel. Sklepy będą zamknięte w jedną niedzielę: 9 grudnia

Dodatkowo w grudniu wypadają dwa dni świąteczne, w których sklepy są zamknięte: 25 i 26 grudnia (wtorek i środa).

Oznacza to, że zakupy bez problemów będziemy mogli zrobić w cztery niedziele:

  • 2 grudnia,
  • 16 grudnia,
  • 23 grudnia i
  • 30 grudnia

Pełną listę niedziel, w które obowiązuje zakaz handlu znajdziesz tutaj: Sklepy zamknięte w niedziele 2018 [KIEDY, DATA, LISTA]

Sklepy otwarte pomimo zakazu handlu w niedziele

W dni z zakazem handlu zakupy możemy zrobić między innymi w aptekach i na stacjach benzynowych. Otwarte będą także mniejsze osiedlowe sklepy, w których za ladą stanie właściciel.

Szansą na zrobienie zakupów w niedziele z zakazem handlu może być wybranie się do sklepu ABC. Ta sieć sklepów reklamuje się bowiem jako sklepy otwarte we wszystkie niedziele.

Większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście. Franczyzobiorcy Żabki mogą dodatkowo skorzystać ze statusu placówki pocztowej ze względu na zakres oferowanych usług. Status placówek pocztowych w większości sklepów Żabka obowiązuje od 2012 roku.